×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zlot zabytkowych traktorów w Ursusie

Autor: PAP 24 września 2022 10:38

Zlot zabytkowych traktorów w Ursusie Zabytkowe traktory na ulicach Warszawy/ fot. farmer.pl

W sobotę i niedzielę zabytkowe traktory opanują dzielnicę, słynącą w przeszłości z produkcji ciągników rolniczych. W sobotę traktory przejadą w paradzie ze Śródmieścia do Ursusa, a w niedzielę będą jeździły po Ursusie i wezmą udział w pikniku.

Równo 100 lat temu z zakładów mechanicznych Ursus wyjechał pierwszy, polski ciągnik rolniczy marki Ursus, zwany potocznie "ciągówką". Ten moment uznaj się za narodziny polskiego przemysłu ciągnikowego. Niestety zakłady już nie istnieją, w 2021 roku została ogłoszona upadłość spółki.

Zabytkowe traktory w Ursusie

Jednak fani polskich ciągników oraz mieszkańcy dzielnicy Ursus pamiętają o historii zakładu i produkowanych przez niego traktorów. Pierwszy zlot zabytkowych ciągników odbył się we wrześniu 2020 roku. Organizatorzy po dwóch latach zorganizowali kolejny, który przy okazji uczci 100-letnią historię ursusów.

Zlot i rodzinny piknik odbędą się w niedzielę, 25 września w Ursusie. Jednak dzień wcześniej, w sobotę, 24 września kilka ciągników wyruszy z okolic Pałacu Kultury i Nauki, by przejechać do Ursusa. W godz. 18-19.30 będzie je można zobaczyć na ulicach: Emilii Plater, Świętokrzyskiej, rondzie ONZ, Prostej, rondzie Daszyńskiego, Towarowej, Okopowej, al. "Solidarności", Wolskiej, Połczyńskiej, Gierdziejewskiego.

Sam zlot odbędzie się przy ul. Gierdziejewskiego, na parkingu przy bazarku, w pobliżu jednej z zachowanych hal fabrycznych dawnej fabryki Ursus, znajdujących się przy ul. Posag 7 Panien. Jeszcze przed jego rozpoczęciem na teren imprezy dojadą kolejne traktory z okolic Radzymina i Marek. W godz. 7.15-8.45 będą poruszać się ulicami: Radzymińską, al. "Solidarności", Wolską, Połczyńską, Gierdziejewskiego.

Na terenie zlotu będzie można zobaczyć 40 zabytkowych ciągników, a także modele lokomotyw. Narodowe Muzeum Techniki wystawi swoje eksponaty i ciągniki z 1922 roku. Odbędą się również zawody i konkursy, w których m.in zostanie wybrana miss traktorzystek.

W niedzielę o godz. 9 rozpocznie się pierwsza oficjalna parada. Kilkanaście ciągników przejedzie ulicami: Gierdziejewskiego, Silnikową, Dyrekcyjną, pl. Czerwca 1976 r., Silnikową, Szamoty, Posag 7 Panien, Czerwona Droga, Orłów Piastowskich, rondo Palecznego, Warszawską, Orląt Lwowskich, Zagłoby, Keniga, Wojciechowskiego, Władysława Jagiełły, rondo Cierlińskiego, Władysława Jagiełły, Balicką, Gierdziejewskiego. Do miejsca wystawy dotrą około godz. 10.

Druga parada zaplanowana została w godz. 13-14. Traktory przejadą wówczas ulicami: Gierdziejewskiego, rondo Malessy "Marcysi", Cierlicka, rondo Kifera "Kruszynki", Kościuszki, Bohaterów Warszawy, Tomcia Palucha, Chełmońskiego, Skoroszewską, Starodęby, Al. Jerozolimskie, Sosnkowskiego, Kościuszki, rondo Kifera "Kruszynki", Cierlicka, rondo Malessy "Marcysi", Gierdziejewskiego.

Chociaż zlot zakończy się o godz. 17 to traktory z Marek i Radzymina wyruszą w drogę powrotną już o godz. 16. Wracać będą podobną trasą, jak rano, tj. Gierdziejewskiego, Połczyńską, Wolską, al. "Solidarności", Radzymińską. Z Warszawy wyjadą około godz. 17.30.

"Ponieważ zabytkowe traktory poruszają się z niewielką prędkością, to na trasach wszystkich przejazdów mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu" - poinformował stołeczny ratusz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI