Zielona Góra: Powstała enklawa dla pszczół

Autor: www.lasy.gov.pl 29 kwietnia 2021 13:55

Zielona Góra: Powstała enklawa dla pszczół fot. shutterstock.com

Kilkaset drzew gatunków miododajnych posadzono w „leśnym pszczelim ogródku” w Nadleśnictwie Lipinki (RDLP w Zielonej Górze). To już kolejna edycja wspólnej akcji tamtejszych leśników i pszczelarzy.

Odnowienia leśne to ogromne coroczne przedsięwzięcie. I choć może oszołomić skalą, to nie jest pozbawione lokalnych, niewielkich „wisienek na torcie”, a przykładem jest druga edycja współpracy leśników i pszczelarzy w Nadleśnictwie Lipinki.

Jedną z takich powierzchni jest 10-arowy teren w leśnictwie Olbrachtów nieopodal miejscowości Miłowice, gdzie łącznie posadzono ok. 700 robinii akacjowej, lipy drobnolistnej i klona zwyczajnego.

Po raz pierwszy wspólne sadzenie z pszczelarzami odbyło się dwa lata temu. Wtedy to leśnicy wraz z członkami Rejonowego Koła Pszczelarzy w Żarach ustalili, że inicjatywa ta będzie sukcesywnie powtarzana. Niestety, zawirowania poprzedniego roku nie pozwoliły na ponowne spotkanie i wzbogacenie regionu o kolejnych kilkaset drzew miodo- i nektarodajnych.

W tym roku, choć nie bez trudności i z ciągle trwającą koniecznością zachowania względów bezpieczeństwa, tworzenie kolejnej pszczelej enklawy doprowadzono do szczęśliwego końca.

- Sadzenie poszło ekspresowo, bo choć spotkanie długo wyczekiwane, to niestety nieobliczalna kwietniowa pogoda i tym razem dała popis swoich możliwości. Nie dość, że stanęliśmy na powierzchni sadzenia po kostki w błocie, to jeszcze rzęsisty deszcz ani na chwilę nie pozwolił nam zdjąć z głów, kapturów i czapek - powiedział Michał Szczepaniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI