×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zaproponuj nazwę nowej odmiany żółtej maliny

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 04 grudnia 2020 11:43

Zaproponuj nazwę nowej odmiany żółtej maliny Żółte maliny z Niwa/ fot. materiały prasowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i zaproponowania nazwy nowej odmiany żółtej maliny. Wśród nagród sadzonki nowej odmiany i zgłoszenie pod wygraną nazwą do Rejestru Odmian. Trwa akcja edukacyjna Niwa i Czas na polskie superowoce.

Propozycje nazwy zgłaszać można do 10 grudnia. Nagrodą dla twórcy najlepszej nazwy jest 20 sztuk sadzonek nowej odmiany w doniczkach P9 oraz zgłoszenie odmiany pod wygraną nazwą do badań przedrejestracyjnych COBORU i do Polskiego Rejestru Odmian. Zwycięzca zostanie też zaproszony na testowanie nowej odmiany do ośrodka Niwa w Brzeznej. Otrzyma koszulkę polo Polish Super Fruits oraz zdjęcie z dr Agnieszką Orzeł autorem żółtej maliny objętej konkursem. Zapraszamy do zgłaszania propozycji. Na pierwsze sadzonki, wspólne zdjęcia i koszulki ze zdobieniem #PolishSuperFruits mogą liczyć także wyróżnione przez organizatorów propozycje.

Opis odmiany, której dotyczy konkurs oraz specjalna ankieta na temat historii hodowli i uprawy polskich malin są dostępne na stronie PolskieSuperowoce.pl. Ankieta także na fanpage’u Czas na polskie superowoce.

- Jesteśmy mile zaskoczeni poziomem wiedzy z zakresu uprawy malin. Polska jest jednym z największych producentów malin, a rejonem, gdzie najwięcej uprawia się tych owoców jest Lubelszczyzna. Większość z uczestników ankiety doskonale orientuje się, że to w Brzeznej rozpoczęto Polski program hodowli maliny - mówi dr Agnieszka Orzeł, hodowca z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.

- Cieszy nas że większość osób odpowiadzia poprawnie, że założycielem polskiego programu jest dr Jan Danek. Ale nie dziwi, że z percepcją prekursora hodowli maliny wiążą Państwo osobę dr Pawła Krawca. Włożył on ogromny wysiłek w wdrażanie do uprawy maliny nowoczesnych technologii, dzięki czemu Polska stała się liderem w produkcji deserowych owoców jagodowych. Dziś wspólnie czekamy na otwarcie nowego rozdziału historii polskich odmian - na nazwę dla nowej wczesnej odmiany maliny powtarzającej owocowanie - dodaje dr Agnieszka Orzeł.

Malina jest bardzo ważnym gatunkiem roślin sadowniczych w grupie krzewów jagodowych. Od ponad czterdziestu lat historia polskiego programu hodowli nowych odmian jest związana z Brzezną i osobą dr Jana Danka. Dotychczasowym efektem prac hodowlanych było stworzenie kilku odmian tradycyjnych, z których najbardziej popularne są Beskid’ i ‘Laszka’ oraz odmian letnio-jesiennych, jak ‘Polana, ‘Polka, a ostatnio także ‘Polonez’ i ‘Poemat’. Zwłaszcza odmiana ‘Polka’ przyczyniła się do ogromnego zwiększenia i umocnienia światowej pozycji Polski w zakresie produkcji malin. Odmiana ta uprawiana jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Kto wie, może nowa odmiana żółtej maliny sięgnie jeszcze dalej.

Przypomnijmy, nie tylko tym, którzy chcą wziąć udział w konkursie. Wciąż dużą popularnością cieszą się odmiany malin owocujące na dwuletnich pędach. Po owoce takich odmian jak ‘Przehyba’, ‘Radziejowa’, ‘Sokolica’, ‘Glen Ample’ sięga 2/3 ankietowanych. Równie popularne są odmiany owocujące jesienią (‘Delniwa’, ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Poemat’, ‘Polonez’, ‘Enrosadira’).

Oto co trzeba zrobić by wziąć udział w konkursie?

Weź udział w quizie poszerzającym wiedzę na temat malin - na Facebooku lub na stronie PolskieSuperowoce.pl

Wymyśl nazwę w języku polskim, łatwo w wymowie dla obcokrajowców.

Poczekaj na rozstrzygnięcie i odbierz sadzonki nowej odmiany!

Propozycje można zgłaszać do ośrodka hodowlanego NIWA Brzezna. Mailem na adres agnieszka.orzel@niwabrzezna.pl lub sms'em pod numer 535 394 219, w terminie do 10 grudnia 2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI