XX Otwarty Dzień Sadu Doświadczalnego SGGW (zdjęcia)www.sadyogrody.pl - 05 września 2016 11:26


W niedzielę 4 września odbyło się coroczne spotkanie w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilanowie, którego pomysłodawcą jest prof. dr hab. Kazimierz Tomala, kierownik Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW. Tegoroczne jubileuszowe spotkanie zostało zorganizowane w roku obchodów 95-lecia Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu.

Jak mówił Rektor SGGW prof. dr hab. Wiesław Bielawski w historię Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, ale również w rozwój sadownictwa w Polsce zapisali się profesorowie Szczepan Pieniążek, Andrzej Sadowski i Aleksander Rejman oraz ich następca, organizator spotkania prof. Kazimierz Tomala.

- Dzięki tym wielkim profesorom i ich współpracy z sadownikami Polska stała się potęgą w produkcji jabłek. Zajmujemy pierwsze miejsce w Europie a trzecie w światowej produkcji jabłek. Wyprzedzają nas tylko Chiny i Stany Zjednoczone. Dobra współpraca nauki z gospodarką zaowocowała nowymi odmianami, które mogą być dłużej przechowywane i są bardziej odporne na szereg różnych chorób i szkodników. Na przestrzeni lat powstały nowe technologie produkcji. Dzięki temu późne odmiany jabłek mogą być przechowywane przez rok, a nawet dłużej nie tracąc jakości– mówił profesor Wiesław Bielawski.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy naukowi SGGW, absolwenci i studenci, a także sadownicy wraz z rodzinami. Z dużym zainteresowaniem podziwiano wyhodowaną przez prof. Emiliana Piterę gruszę o proponowanej nazwie ‘Sobieski’. W Sadzie Doświadczalnym omówiono bieżące doświadczenia oraz zaprezentowano maszyny sadownicze, w tym nowość - ciągnik zdalnie sterowany wraz z opryskiwaczem.