W ubiegłym roku na terenie Mazowsza stwierdzono łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 20 przypadków. W kwietniu rozpoczęła się akcja wiosennego szczepienia wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Nowe przypadki wścieklizny w woj. mazowieckim

Kolejne przypadki choroby zostały stwierdzone u 3 lisów i jednego kota. 17 przypadek w miejscowości Nowa Pogorzel (gm. Siennica, powiat Mińsk Mazowiecki), gatunek: lis, potwierdzono 10 marca, 18 przypadek w Warszawie (Białołęka, powiat warszawski), gatunek: lis, potwierdzono 10 marca, 19 przypadek w miejscowości Hipolitów (gm. Halinów, powiat miński), gatunek: kot, potwierdzono 18 marca, 20 przypadek w Warszawie (Wawer, powiat warszawski), gatunek: lis, potwierdzono 18 marca.

Wiosenna akcja szczepienia lisów 2022

Od 1 do 13 kwietnia 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii prowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

Szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie

Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Jaka kara za niezaszczepienie psa lub kota?

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

"Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe" - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.