Włochy zmagają się z falą upałów i suszą

Autor: PAP 17 czerwca 2022 17:27

Włochy zmagają się z falą upałów i suszą Włochy zmagają się z falą upałów i suszą/ fot.shutterstock.com

Włochy zmagają się z kolejną falą upałów, a część kraju, zwłaszcza północ - z rekordową suszą. Drugi, przedostatni stopień alertu z powodu upału obowiązuje w piątek w Turynie, Florencji, Brescii i Perugii. W wielu innych miastach temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

W tym roku jest znacznie goręcej niż zazwyczaj w połowie czerwca. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że wysokie temperatury, przekraczające 35 st. C mogą mieć negatywny wpływ zwłaszcza na osoby starsze, chronicznie chore, kobiety w ciąży i dzieci.

Następna tej wiosny fala upału to rezultat napływu mas gorącego powietrza znad Sahary.

Na połowie terytorium kraju notuje się skutki utrzymującej się suszy. Najtrudniejsza sytuacja jest w dolinie rzeki Pad, gdzie poziom wody jest najniższy od 70 lat.

W Lombardii w ciągu sześciu miesięcy spadło o prawie 60 proc. deszczu mniej, niż wynosi średnia z ostatnich 15 lat.

W Turynie w Piemoncie tak suchych miesięcy nie było od ponad dwóch stuleci. W 170 gminach w tym regionie wydano rozporządzenia nakazujące radykalne oszczędzanie wody pitnej.

Susza zaczyna też doskwierać w centrum Włoch. Władze miasteczka Bracciano nad wielkim i coraz płytszym jeziorem o tej samej nazwie nie wykluczają racjonowania wody.

Z pewnością fala upałów i susza odbije się negatywnie na produkcji rolniczej tego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI