×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Włochy: Uczniowie którzy zbierają oliwki nie są odpytywani na lekcjach

Autor: PAP 29 października 2022 09:55

Włochy: Uczniowie którzy zbierają oliwki nie są odpytywani na lekcjach Chodzi o to, aby przywrócić tradycję i odnowić więzy z ziemią, zbierając oliwki z dziadkami i rodzicami- tak pomysł ten tłumaczą nauczyciele z liceum nauk ścisłych w miejscowości Grumo Appula koło Bari / fot. shutterstock

Uczniowie liceum w Apulii na południu Włoch są zachęcani do tego, by pomagać rodzicom i dziadkom w trwającym obecnie zbiorze oliwek. W nagrodę ci, którzy pracują w rodzinnych gospodarstwach, nie są odpytywani na lekcjach.

Chodzi o to, aby przywrócić tradycję i odnowić więzy z ziemią, zbierając oliwki z dziadkami i rodzicami- tak pomysł ten tłumaczą nauczyciele z liceum nauk ścisłych w miejscowości Grumo Appula koło Bari, gdzie jest wiele takich upraw w tym rolniczym regionie.

"Wielu uczniów pochodzi z rodzin hodowców oliwek, w naszych stronach czuje się bardzo mocno ten związek z ziemią i tylko młodzież niekiedy się tego wstydzi" - wyjaśniła ucząca w liceum Valeria Scaringella.

"W tym wieku - dodała - niezbyt to się docenia, a ja chciałabym, żeby uczniowie nauczyli się dostrzegać piękno w drzewku oliwnym i w tym, co robią, by pracowali i ubrudzili sobie ręce w dosłownym tego słowa znaczeniu".

Nastolatkowie pochwalili inicjatywę, zgodnie z którą następnego dnia po pracy przy zbiorze oliwek, są zwolnieni z odpytywania na lekcjach.

"Usprawiedliwiam ich, ale muszą to udowodnić, także pokazując brudne paznokcie, nie tylko zdjęcia" - dodała profesor. Zapewniła, że system ten działa. Niektórzy, jak przyznała, przynoszą jako dowód brudne podkoszulki.

Pomysł ten nie dotyczy tylko oliwek. Wcześniej uczniowie pomagali w winobraniu.

Autorzy tej inicjatywy chcą rozszerzyć ją na inne szkoły w Apulii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI