Właściciele Citroneksu na liście najbogatszych PolakówForbes / www.sadyogrody.pl - 26 lutego 2015 11:52


Artur Toronowski z rodziną, właściciele spółki Citronex, która m.in. działa na rynku bananów i pomidorów, zadebiutowali w tym roku na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Ich majątek szacowany na 250 mln zł dał im 97. pozycję w rankingu.

Artur Toronowski - zwany "królem bananów" - w 1988 r. założył w Zgorzelcu firmę handlującą owocami cytrusowymi. Obecnie prowadzi ją z żoną Barbarą Zarzecką oraz z dwoma synami - Rafałem i Robertem Zarzeckimi. Firma sprzedaje banany oraz pomidory, które pochodzą z własnych szklarni. Posiada ogromną dojrzewalnie bananów w Zgorzelcu (ponad 130 komór), przejęła także magazyny w Błoniu pod Warszawą. Ponadto Citronex zainwestował w budowę gigantycznej szklarni pomidorów w Bogatyni na Dolnym Śląsku (w pobliżu elektrowni Turów) oraz w restrukturyzację przedsiębiorstwa ogrodniczego PPO Siechnice.

Oprócz działalności w branży owocowo-warzywnej, spółka prowadzi dwa porty dla podróżnych zlokalizowane przy drodze krajowej nr 2 w woj. lubuskim, firmę transportową, markety spożywcze oraz stacje benzynowe (dyskonty paliwowe).