Wielkopolskie: 2 mln zł od samorządu na zakup pokarmów dla pszczół

Autor: PAP 21 maja 2021 12:35

Wielkopolskie: 2 mln zł od samorządu na zakup pokarmów dla pszczół Wielkopolskie: samorząd przeznaczy 2 mln zł na zakup pokarmów dla pszczół/ fot. unsplash

W ramach programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich, samorząd województwa wielkopolskiego przekazał w czwartek umowę o wsparciu kwotą 2 mln zł dokarmienia owadów w okresie zimowym i wczesnowiosennym.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, samorząd po raz czwarty wsparł finansowo pszczelarzy. Ich regionalne związki otrzymały w tym roku 2 mln zł na zakup pszczelich pokarmów, czyli np. ciasta lub syropów wzbogaconych o witaminy. Mają one służyć do dokarmiania rodzin pszczelich zimą i wczesną wiosną, gdy dla owadów nie ma jeszcze wystarczającej ilości pożytku.

W komunikacie urzędu marszałkowskiego poinformowano, że w ciągu ostatnich trzech lat samorząd województwa przeznaczył 6 mln zł na zakup węzy pszczelej. "Dzięki temu udało się wymienić 100 proc. węzy w wielkopolskich pasiekach" - podkreślono.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski zaznaczył, że do tej pory wsparcie finansowe otrzymało ponad 4,6 tys. pasiek. "Nową węzę otrzymało ponad 140 tys. rodzin pszczelich. W sumie zakupiono i rozdystrybuowano wśród wielkopolskich pszczelarzy blisko 130 ton węzy. Te liczby pokazują, jak ważne było to wsparcie" - wyliczył Grabowski.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaapelował do mieszkańców regionu, by chronili te owady, nie niszczyli pasiek, a w swoich ogrodach tworzyli łąki kwiatowe. "Obecnie na kondycję i życie pszczół wpływa zarówno kapryśny klimat, jak działanie człowieka, który stosuje agresywne środki ochrony roślin w rolnictwie. W wyniku tych wszystkich zdarzeń wielkość populacji owadów niestety spada" - przyznał marszałek.

"Jeśli one wymrą, wymrze też ludzkość, to niestety naturalna, logiczna ciągłość zdarzeń. Żeby jednak pomóc pszczołom, musimy wspierać pszczelarzy, taki jest główny cel samorządu" - dodał Woźniak.

W komunikacie urzędu marszałkowskiego podkreślono, że "Program Poprawy Warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej" finansowany i realizowany przez samorząd regionu był pierwszym tego typu programem pomocowym dla pszczelarzy w Polsce. Jak dodano, wielkopolski samorząd wspiera również zakup sadzonek drzew miododajnych, na co przeznaczono do tej pory blisko 5 mln zł.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach należących do samorządu województwa Kolejach Wielkopolskich rozdawano pasażerom nasiona do wysiewu łąk kwietnych. Akcja jest wspólną inicjatywą przewoźnika, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Do 30 maja na monitorach pociągów KW będą także wyświetlane prezentacje dotyczące pszczół i tego, jak można je chronić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI