Warszawa: Ponad 50 km ulic obsadzonych drzewami, krzewami i bylinami

Autor: PAP 22 kwietnia 2021 09:13

Warszawa: Ponad 50 km ulic obsadzonych drzewami, krzewami i bylinami Zarząd Zieleni m.st. Warszawy obsadza ulice krzewami i bylinami / fot. shutterstock

Stolicy przybyło łącznie ponad 50 km zielonych ulic. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy od 2018 r. obsadził je drzewami, krzewami i bylinami – poinformowała PAP dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu Justyna Glusman.

"Chcemy zbudować w Warszawie sieć zielonych korytarzy, która będzie miała prawie 100 km. Tak, żeby było można przejść Warszawę, właściwie nie wychodząc z terenów zielonych" - zapowiedział kampanii wyborczej w 2018 r. Rafał Trzaskowski. PAP zapytała dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu Justynę Glusman, na jakim etapie znajduje się realizacja tego zadania.

"To prawdziwe wyzwanie, które Warszawa konsekwentnie realizuje - jesteśmy już znacznie dalej niż w połowie drogi do osiągnięcia celu" - odpowiedziała.

Wyjaśniła, że "od 2018 roku sam tylko Zarząd Zieleni m.st. Warszawy obsadził roślinami trwałymi (drzewami, krzewami i bylinami) ciągi ulic o łącznej długości blisko 52 km". Wskazała, że ok. 11 km z nich powstało w ramach programu Zielone Ulice, w miejscach nie wymagających przebudowy pasów drogowych.

"Celem tego programu jest zazielenianie głównych ulic Warszawy, a przede wszystkim sadzenie drzew tam, gdzie ich najbardziej brakuje. Obecnie prowadzimy prace nad koncepcjami aranżacji zieleni dla pięciu warszawskich ulic: Grójeckiej, Dąbrowskiego, Wąwozowej, Grochowskiej i Grenadierów" - poinformowała.

Podkreśliła, że dodatkowo opracowywane są projekty wykonawcze na zagospodarowanie fragmentu pasa drogowego żoliborskich ulic - Krasińskiego i Broniewskiego, co znacznie zwiększy ilość trwałej roślinności w tym obszarze miasta.

"Wybór miejsc dla nasadzeń kolejnych młodych egzemplarzy wymaga często pogłębionej analizy, bywa również ograniczony już istniejącym drzewostanem. Dla optymalnego rozwoju drzewa wymagają miejsca, tak, aby prawidłowo rozwijać i kształtować korony (aby nie powstawały wady konarów sprzyjające ich późniejszym wyłamaniom, odchylenia pni od pionu)" - wytłumaczyła Glusman.

W jej ocenie "sadzenie drzew w terenach zabudowanych nie jest takie proste, bo często po prostu brakuje odpowiedniego miejsca". "Ograniczenia te wynikają m.in. z obecności infrastruktury miejskiej zarówno nadziemnej, jak i podziemnej - kanalizacji, sieci grzewczych etc. Uniemożliwia to posadzenie drzew w miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się być dużo wolnej przestrzeni" - wskazała.

Przypomniała, że w przypadku zieleni przyulicznej, jej sadzenie jest precyzyjnie regulowane prawem, które określa m.in. odległości, w jakich powinny być sadzone drzewa. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników dróg - drzewa nie mogą ograniczać pola widoczności.

"Warto zaznaczyć, że w Warszawie rośnie ok. 9 mln drzew, co plasuje stolicę w czołówce miast europejskich. Warszawskie drzewa zajmują jedną trzecią powierzchni miasta" - podkreśliła. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI