Warmińsko-mazurskie: plaga wypalania traw na łąkach

Autor: PAP 22 marca 2022 10:54

Warmińsko-mazurskie: plaga wypalania traw na łąkach Jest zakaz wypalania traw/ fot. pixabay

Strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego w ostatnim czasie kilkadziesiąt razy na dobę gaszą pożary podpalanych traw. "Ponieważ jest bardzo sucho pożary te szybko się rozprzestrzeniają" - mówią strażacy.

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskich strażaków Rafał Melnyk poinformował we wtorek PAP, że tylko minionej doby strażacy gasili w regionie 59 pożarów traw.

Wypalanie traw jest zakazane

"W weekend, gdy ludzie mieli wolne, było jeszcze gorzej, w sumie mieliśmy 240 tego typu wyjazdów, w niedzielę było ich aż 100" - podał strażak. Dodał, że w tym roku z powodu braku opadów trawa jest bardzo sucha; pożarów jest więcej niż w poprzednich latach i często obejmują rozleglejsze tereny.

Wypalanie traw jest zabronione, wbrew obiegowej opinii wcale nie powoduje to bujniejszego odrastania traw i nie użyźnia gleby - wręcz przeciwnie.

Co grozi za wypalanie traw?

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca - zgodnie z zapisami Kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Oprócz tego kary na rolników, którym zostanie udowodnione wypalania traw może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ten urząd może zdecydować o zmniejszeniu płatności należnych rolnikowi. Katalog kar jest duży, od zmniejszenia dopłat o 1 proc do nawet całkowitego ich wstrzymania w przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania traw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI