×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Rzeszowie w listopadzie posadzono 800 drzew

Autor: PAP 04 grudnia 2021 10:18

W Rzeszowie w listopadzie posadzono 800 drzew W stolicy Podkarpacia zakończyły się jesienne nasadzenia drzew. W mieście posadzonych zostało w sumie blisko 800 drzew / fot. shutterstock

W stolicy Podkarpacia zakończyły się jesienne nasadzenia drzew. W mieście posadzonych zostało w sumie blisko 800 drzew – m.in. lip drobnolistnych i dębów szypułkowych. Do pielęgnacji drzew samorząd zakupił też specjalny tomograf.

Jak poinformował w piątek Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, część drzew została posadzona przez rzeszowski Zarząd Zieleni w ramach nasadzeń zastępczych. "W listopadzie posadzono w sumie 480 drzew liściastych, 136 drzew iglastych, 591 krzewów oraz pnącza i trawy ozdobne" - wyliczył.

W Rzeszowie posadzono gatunki drzew rodzimych 

W Rzeszowie sadzone były głównie gatunki drzew rodzimych, takie jak np. lipy drobnolistne, klony pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite czy brzozy brodawkowate. Nowe drzewa, krzewy i trawy ozdobne pojawiły się m.in. na al. I Armii Wojska Polskiego, al. Witosa, ul. Krzyżanowskiego, w rejonie ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i Grabskiego, w Parku Papieskim, na pl. Ofiar Getta i parku na osiedlu Kmity.

Jak podkreślił Gernand, wszystkie drzewa zaopatrzone zostały w systemy nawadniająco-napowietrzające, a posadzone rośliny objęte zostały przez wykonawcę nasadzeń 3-letnią pielęgnacją i gwarancją.

"Ponadto Zarząd Zieleni Miejskiej w listopadzie posadził dodatkowo 179 wysokich drzew. Pieniądze na zakup i posadzenie tych drzew o wysokości od 4 m do 4,5 metra i średnicy pnia od 30 cm do 45 cm, zostały zarezerwowane w budżecie miasta na wniosek prezydenta Rzeszowa" - dodał.

Tomograf do badania drzew 

W ostatnim czasie samorząd kupił również specjalny tomograf, za pomocą którego badane będą drzewa. Jak tłumaczył prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, to po, aby móc profesjonalnie dbać o zieleń.

Urządzenie w miniony wtorek zostało po raz pierwszy użyte. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej sprawdzili kondycję ok. 200-letniego dębu, który jest ozdobą i jedną z wizytówek ulicy Fredry. Badanie tomografem wykazało, że dąb jest w dobrej kondycji.

Urządzenie kosztowało niespełna 40 tys. zł. Przy jego użyciu badane będą, w pierwszej kolejności, najcenniejsze drzewa w mieście. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI