W ramach Zielonego Ładu w Polsce mogą powstać nowe parki narodowe

Autor: PAP 05 marca 2021 13:00

W ramach Zielonego Ładu w Polsce mogą powstać nowe parki narodowe W Polsce powstaną nowe parki narodowe?; fot. unsplash.com

Parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu dla Polski chce, aby powstawały nowe parki narodowe - poinformowali jego przedstawiciele na konferencji w Sejmie. Zapowiedzieli, że apel w tej sprawie otrzymają posłowie, senatorowie, europosłowie i środowiska naukowe.

Przewodnicząca zespołu Anita Sowińska (Lewica) przypomniała w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że parki narodowe w Polsce stanowią 1 proc. powierzchni kraju. "Od 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy" - zauważyła.

Posłanka poinformowała, że w tej sprawie zespół zebrał się w czwartek, a w spotkaniu uczestniczyło 80 osób, głównie ze środowiska naukowego, organizacji pozarządowych, samorządów, Lasów Państwowych, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Finansów.

"Wynikiem tego spotkania był apel do władz wykonawczych i ustawodawczych o to, abyśmy współpracowali wszyscy ze sobą, wszystkie opcje polityczne, tak, aby udrożnić proces powstawania nowych parków narodowych" - powiedziała Sowińska.

Sowińska mówiła także, że wśród postulatów zespołu jest lepsze finansowanie parków narodowych i odpolitycznienie stanowisk dyrektorów parków. Posłowie domagają się także lepszej edukacji w zakresie parków.

"Ten apel zostanie wysłany do wszystkich parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych" - poinformowała szefowa zespołu, precyzując, że nie chodzi tylko o Sejm i Senat, ale też europarlamentarzystów. Apel ma także zostać wysłany do środowisk naukowych i społecznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI