×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W okolicach Oleśnicy wypuszczono na pola 700 kuropatw

Autor: PAP 21 marca 2021 13:20

W okolicach Oleśnicy wypuszczono na pola 700 kuropatw 700 kuropatw wypuszczono na pola w okolicach Oleśnicy na Dolnym Śląsku/ fot. shutterstock

700 kuropatw wypuszczono na pola w okolicach Oleśnicy na Dolnym Śląsku w ramach programu ratowania populacji drobnej, dzikiej zwierzyny. Przedsięwzięcie to wspólna akcja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Wojskowego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Oleśnicy.

Na Dolnym Śląsku obowiązuje uchwała zarządu okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu o zaprzestaniu polowań na kuropatwy do czasu odbudowy ich populacji. Spadek jej liczebności związany jest - jak wskazuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu - z ograniczeniem areału śródpolnych enklaw roślinności krzewiastej i zarośniętych nieużytków, w których gniazdują kuropatwy. Negatywnie na liczebność tych ptaków wpływa też chemizacja i mechanizacja rolnictwa.

Wiceprezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski, poinformował, że w ramach odbudowy populacji kuropatwy na pola w okolicach Oleśnicy w latach 2019-2021 wypuszczono 2,1 tys. tych ptaków, w tym w ostatnim czasie 700 sztuk. "Koszt tych działań to 120 tys. złotych. Wsparcie z Funduszu wyniosło 70 tys. zł. Pozostała część to wkład Wojskowego Koła Łowieckiego +Jeleń+ w Oleśnicy" - powiedział Wiązowski.

Według prezesa Wojskowego Koła Łowieckiego "Jeleń" w Oleśnicy Krzysztof Jankowski, program ratowania populacji drobnej, dzikiej zwierzyny przynosi efekty. "Coraz częściej obserwujemy stadka penetrujące pola niedaleko lasów Boguszyce, Ligota Polska, Sokołowice i Cieśle. Przygotowywane przez nas siedliska z roślinnością dającą ptakom pokarm i schronienie, redukcja drapieżników - w szczególności lisa oraz prowadzone działania edukacyjne dla mieszkańców mają duże znaczenie w powodzeniu akcji" - powiedział Jankowski.

Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych. Prowadzi osiadły tryb życia i jest bardzo przywiązany do miejsca swojego bytowania. Odżywia się roślinami i ich nasionami, wiosną i latem menu w dużej części stanowią owady i inne bezkręgowce, które są też podstawą diety piskląt. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI