Jak powiedział Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, ośrodek niżowy Eunice i towarzyszące mu silne wiatry przesuwa się nad Estonię.

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże

"Do końca dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. Najwięcej rozpogodzeń spodziewamy się na południowym wschodzie Polski. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem prognozowane są w północnej połowie kraju. Jeżeli chodzi o temperatury, to najchłodniej będzie na północnym wschodzie: od 3 do 4 stopni Celsjusza, w centrum około 8 i między 9 a 11 stopni na południu" - powiedział Michał Ogrodnik.

[Aktualizacja] Producenci zrozpaczeni. Silny wiatr zniszczył tunele i szklarnie

Wiatr od zachodu zaczyna słabnąć. Dla województw zachodniej i południowo-zachodniej części kraju IMGW obniżył już stopień ostrzeżeń przed silnym wiatrem z drugiego na pierwszy stopień. W centralnej i wschodniej części Polski do końca dnia będzie jeszcze silny i dość silny, wiejący ze średnią prędkością od 45 do 60 km/h. Najsilniejszych podmuchów należy oczekiwać na północy kraju. Tam też możliwe są lokalne burze. W zachodniej części strefy brzegowej Morza Bałtyckiego w porywach wiatr może osiągać do 100 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze, głównie w centrum i na wschodniej połowie połowie kraju, podmuchy wiatru mogą osiągać do 110 km/h.

W nocy najwięcej rozpogodzeń i najchłodniej na południowym wschodzie Polski, gdzie prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane. Na Podhalu termometry wskażą około minus 5 stopni Celsjusza, minus 2 stopnie na Roztoczu i około zera w Małopolsce. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W Sudetach spadnie około 5 cm świeżej pokrywy śnieżnej.

Temperatura w sobotę

Temperatura minimalna wyniesie od zera do minus jednego na Suwalszczyźnie i na Kaszubach, 1 stopień na plusie w centrum, do 2 stopni na zachodzie i nad samym morzem. W porównaniu do dnia wiatr będzie już odczuwalnie słabszy, umiarkowany i dość silny. Jedynie nad morzem może być jeszcze okresami silny, osiągając w porywach do 70 km/h. Z taką samą prędkość wiatr może osiągać także w rejonach podgórskich Sudetów. Na wschodzie kraju porywy wiatru mogą dochodzić do 65-70 km/h, na pozostałym obszarze do 60 km/h.