Uwaga na upały! Nawet 37 st. C w niedzielę

Autor: PAP 19 czerwca 2022 09:25

Uwaga na upały! Nawet 37 st. C w niedzielę Strefa upałów z gorącym powietrzem znad Afryki w niedzielę obejmie większą część kraju. / fot. shutterstock

Strefa upałów z gorącym powietrzem znad Afryki w niedzielę obejmie większą część kraju. Lokalnie termometry mogą wskazać 36-37 stopni Celsjusza - powiedział PAP Mateusz Barczyk z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

Według Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę nad Polskę zostaną wtłoczone gorące masy powietrza znad Afryki. Jak wyjaśnił Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW-PIB, jest to zasługa dwóch współpracujących ze sobą układów barycznych.

"Nad Europą rozbudował się wyż z centrum nad Alpami. Niże nad Atlantykiem współpracują z wyżem i tworzą swoistą pompę, która zaciąga gorące powietrze znad Afryki, które wędruje przez Hiszpanię, Francję, Niemcy i teraz napływa do Polski. W niedzielę upał obejmie już większą część kraju, nieco chłodniej będzie tylko w rejonach podgórskich i na krańcach północnych, gdzie na plażach bałtyckich będzie pochmurno i z przelotnymi opadami deszczu" - powiedział Barczyk.

W województwach: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć lokalnie 36-37 stopni Celsjusza. W Warszawie prognozowane są 32 stopnie, ale w centrum miasta termometry mogą wskazać do 34 stopni. Temperatury powyżej 30 stopni spodziewane są w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku. W Suwałkach możliwe jest 28 stopni. Zdecydowanie chłodniej nad samym Bałtykiem, gdzie prognozowane jest około 20 stopni Celsjusza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI