Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek na terenie całego kraju będą występowały silne wiatry, które lokalnie mogą osiągać 115 km/h.

Silny wiatr w całym kraju 

"Strefa silnego wiatru, która pojawi się nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie szybko przemieszczać się na południe i obejmie cały obszar kraju. W centralnych dzielnicach kraju wiatr może osiągać do 100 km/h, a w ciągu dnia porywy 90-95 km/h przeniosą się na południe. W miarę upływu dnia, od północy kraju podmuchy wiatru zaczną słabnąć. Najdłużej ta wietrzna pogoda utrzyma się na wschodzie Polski, gdzie silny wiatr będzie wiał przez cały poniedziałek" - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

Dla większości województw kraju, za wyjątkiem regionów przy południowej granicy Polski, zapowiadane są ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego IMGW przewiduje wstępnie wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia. Na szczytach Sudetów wiatr może osiągać 130 km/h, a w wysokich partiach Karpat 120 km/h, w połączeniu z opadami śniegu wywołując zawieje i zamiecie śnieżne.

Zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. W całym kraju przewidywane są opady - we wschodniej części głównie deszczu ze śniegiem i śniegu - a na zachodzie i nad morzem przelotne opady deszczu. Deszcz ze śniegiem prognozowany jest w rejonach podgórskich, a w samych górach śnieg. Według meteorologów, w wyższych partiach Karpat przybędzie 10 cm śniegu. Temperatura maksymalna, za wyjątkiem rejonów podgórskich, gdzie będzie oscylowała w okolicach zera, w całym kraju dodatnia. Od jednego stopnia Celsjusza na północnym wschodzie, 3-4 stopni w centrum i wschodniej części Wybrzeża, do 6 stopni na zachodzie.