Uwaga na silne burze. IMGW wydał ostrzeżenia

Autor: PAP 11 maja 2022 16:03

Uwaga na silne burze. IMGW wydał ostrzeżenia Uwaga na silne burze!/ fot. shutterstock

W czwartek w Polsce wschodniej i południowej zaznaczy się wpływ aktywnego frontu chłodnego. Na południowym wschodzie burze mogą być gwałtowne – poinformował IMGW.

Jak zaznaczono w komunikacie, "za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia odczujemy ochłodzenie - szczególnie mieszkańcy północno-wschodniej Polski".

IMGW ostrzega przed silnymi burzami na południowym wschodzie Polski

Front - przypomniano - który od wtorku zaznacza się na północy Polski, w czwartek aktywuje się i przemieści na południowy wschód kraju. Przed nim nadal napływać będzie bardzo ciepłe i niestabilne powietrze polarne morskie.

Temperatura maksymalna na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu sięgnie nawet 27-28 stopni C i już od godzin południowych we wschodniej połowie kraju zaczną się rozwijać chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz burze.

Chłodniej i spokojniej będzie w zachodniej połowie Polski. Tam temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni C do 22 stopni, a nad morzem około 14 stopni C i tylko gdzieniegdzie pojawią się słabe przelotne opady deszczu.

IMGW informuje, że "duży gradient termiczny na linii frontu oraz dobre warunki kinematyczne w troposferze sprawią, że burze na południowym wschodzie Polski będą dobrze zorganizowane i mogą przyjmować formę superkomórek burzowych".

"W takim przypadku będą nieść zagrożenie silnymi porywami wiatru do 95 km/godz., dużym gradem oraz krótkotrwałymi, ale intensywnymi opadami deszczu (miejscami około 20 mm). Na pozostałym obszarze, czyli od Podlasia, przez województwo mazowieckie, świętokrzyskie po śląskie, można spodziewać się burz z opadami do 15 mm i porywami wiatru do 80 km/godz. oraz z gradem (tam prawdopodobieństwo wystąpienia dużego gradu jest mniejsze)" - zauważono w komunikacie.

Burze będą szybko przemieszczać się z zachodu na wschód i już w godzinach wieczornych zanikną bądź odsuną się poza granice Polski. Zatem noc będzie już spokojniejsza, ale jednocześnie chłodniejsza.

W kolejnych dniach w prognozach maluje nam się obraz chłodnej północy i ciepłego południa kraju. Okres tak zwanych "Zimnych Ogrodników" i "Zimnej Zośki" będzie chłodny, ale raczej bez przymrozków. Dopiero po niedzieli modele prognozują zimne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i wschodzie Polski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI