IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które we wtorek (24 maja br.) mogą występować w całym województwie lubuskim.

Prognozuje się, że we wtorek od godz. 13.00 do 20.00 w regionie mogą występować burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h.

Prawdopodobieństwo pojawiania się zjawiska określono na 80 proc. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich lubuskich powiatów.

Burze w zachodniej Polsce

Jak przekazała PAP Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego we wtorek w zachodniej Polsce spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz z burzami. Te prognozowane są na popołudnie i wieczór.

"Na północnym zachodzie burze mogą być najsilniejsze, z gradem oraz z porywami wiatru do 90 km/h" - zaznaczyła synoptyk IMGW.

W dzień temperatura maksymalna spodziewana jest na poziomie od 19 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich, ok. 21 w centrum, do 23 stopni na południowym wschodzie oraz południowym zachodzie.

"W nocy z wtorku na środę strefa opadów i dużego zachmurzenia przemieści się bardziej na wschód. Większych przejaśnień możemy się spodziewać jeszcze początkowo na południowym wschodzie oraz w drugiej połowie nocy na zachodzie kraju" - powiedziała Woźniak.

Spodziewane będą przelotne opady deszczu oraz burze. Jak podała synoptyk IMGW, szczególnie intensywne opady, nie tylko burzowe, ale konwekcyjne z wbudowanymi burzami, są możliwe na południowym zachodzie, głównie w województwach: dolnośląskim, opolskim, częściowo w łódzkim oraz w południowych krańcach województwa wielkopolskiego.

"Tam opady mogą sięgnąć 25 mm za 12 godzin" - poinformowała Woźniak.

Dodatkowo przy spodziewanych burzach, szczególnie w pasie od Warmii pod Dolny Śląsk, mogą występować silniejsze porywy wiatru od 65 do 75 km/h.