Według zapowiedzi pogody przedstawionej przez Grażynę Dąbrowską z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, dzięki rozległemu wyżowi w niedzielę możemy spodziewać się stabilnej pogody.

"Na niedzielę prognozujemy zachmurzenie małe. Tylko we wschodniej połowie kraju będzie umiarkowane i tam możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Pomorzu i w rejonie Zatoki Gdańskiej, do 23 stopni w Małopolsce. Nad samym morzem, miejscami termometry mogą wskazać jedynie 14 stopni. Wiatr umiarkowany, będzie wiał z kierunku północno-zachodniego. Na Wybrzeżu może być okresami dość silny i porywisty, wiejący z prędkością do 40 km/h" - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Przygruntowe przymrozki

W nocy prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południowym zachodzie może być niemal bezchmurnie. Wiatr będzie słaby, zmienny. Temperatura od 3 stopni na północnym wschodzie do około 8 na południu. Najcieplej będzie na Wybrzeżu, gdzie temperatura minimalna wyniesie około 10 stopni. Na północnym wschodzie miejscami przy gruncie temperatura może spaść do minus 2 stopni.

- Noc z poniedziałku na wtorek i kolejne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i północnym wschodzie Polski do -2 stopni, a temperatura minimalna mierzona na wysokości 2 m około zera - przewiduje IMGW.

Jak podaje serwis Twoja Pogoda, przymrozki mogą dotknąć cały kraj, a w szczególności regiony północne, wschodnie i centralne oraz krańce południowe.

Spodziewane są spadki temperatury w okolice zera, a miejscami lekko poniżej, zaś przy gruncie nawet do minus 5 stopni. Przymrozki będą wracać przez kilka kolejnych nocy i wczesnych poranków siejąc spustoszenie w uprawach najbardziej wrażliwych na niskie temperatury.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć sad przed przymrozkami?