Upał w centralnej i wschodniej Polsce. Uwaga na burze z gradem!

Autor: PAP 08 lipca 2021 13:09

Upał w centralnej i wschodniej Polsce. Uwaga na burze z gradem! IMGW ostrzega przed burzami z gradem w pasie od północy do południa w centralnej części kraju/ fot. unsplash

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w centralnej i wschodniej Polsce. Dodatkowo IMGW ostrzega przed burzami z gradem w pasie od północy do południa w centralnej części kraju.

Upały wystąpią na terenie województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej części województwa i kujawsko-pomorskiego.

W tych rejonach temperatura maksymalna może osiągnąć do 30 do 33 stopni Celsjusza. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów IMGW określa na 80 procent, a w niektórych miejscach 90 procent.

Dodatkowo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżeniem została objęta wschodnia i centralna część woj. pomorskiego, zachodnia i centralna woj. warmińsko-mazurskiego, większość powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i woj. śląskiego, północna i zachodnia część woj. mazowieckiego, woj. łódzkie i opolskie, wschodnia część woj. wielkopolskiego oraz południe woj. małopolskiego.

Na terenie objętym ostrzeżeniem pierwszego stopnia IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może padać grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI