Upały 2022 w Polsce

Jak prognozuje synoptyk IMGW Anna Woźniak, w czwartek po południu niemal w całym upalnie. "Najniższa temperatura maksymalna w czwartek prognozowana jest na Suwalszczyźnie - 28 st. C, w centrum 35 stopni, natomiast najcieplej będzie w Wielkopolsce do nawet 39 stopni Celsjusza" - wskazała Anna Woźniak.

Dodała, że wiatr będzie słaby i umiarkowany. Zazwyczaj z kierunków zmiennych, zaś w zachodniej połowie kraju z kierunków południowych.

IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują powiaty w rejonach podgórskich, drugi stopień obowiązuje na przeważającym obszarze kraju z wyjątkiem krańców północno-wschodnich, natomiast trzeci stopień, "obowiązuje w części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także w woj. lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim".

"Późnym popołudniem i wieczorem na krańcach zachodnich mogą się pojawić przelotne opady deszczu i burze z opadami około 10 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h" - wskazała Anna Woźniak. Dodała, że wieczorem utrzyma się wysoka temperatura, zaś na zachodzie kraju burze "będą się coraz bardziej aktywować".

W nocy w zachodniej połowie kraju będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Spadnie też przelotny deszcz i burze do 15 mm. Lokalnie w burzach możliwe 20 mm opadu. Wiatr w porywach do 80 km/h. Z kolei we wschodniej połowie kraju w nocy powinno być pogodnie.

"Temperatura minimalna w nocy od 15 stopni na krańcach południowo-wschodnich do 20-21 st. C w centrum. Lokalnie w rejonach podgórskich możliwy jest spadek temperatury do 11 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych - w czasie burz w porywach 65-80 km/h" - wskazała Anna Woźniak.