Uczulenie na orzeszki można leczyć... orzeszkamiPAP - 29 listopada 2018 09:13


Dzieci uczulone na orzeszki mogą lepiej je tolerować, kiedy stopniowo będą je spożywać w niewielkich ilościach - wynika ze wstępnych badań opublikowanych przez "New England Journal of Medicine".

Badaniami objęto w USA i Europie prawie 500 dzieci i nastolatków od 4. do 17. roku życia, które nie tolerowały nawet jednej dziesiątej ziarenka. Odczulanie polegało na tym, że codziennie otrzymywały one drobne ilości orzeszków, a kiedy zaczęły lepiej je tolerować, dawkę tę stopniowo zwiększano. Po roku dwie trzeci dzieci nie reagowało już na dwa całe ziarna.

Prof. George du Toit z Evelina London Children's Hospital w wypowiedzi dla BBC News powiedziała, że badania te są bardzo obiecujące. "Sugerują one, że będziemy w stanie chronić dzieci uczulone na orzeszki przez przypadkowym z nimi kontaktem, co może wywołać silna reakcję alergiczną".

Specjalistka twierdzi, że liczba dzieci z alergią na orzeszki stale rośnie. W ostatnich 20 latach wzrosła ona aż dwukrotnie. Takie uczulenie u dziecka jest poważnym problemem dla wielu rodzin, ponieważ muszą eliminować z diety produkty zwierające orzeszki, co nie zawsze jest możliwe.

"Silna reakcja alergiczna na orzeszki grozi nawet śmiercią dziecka" - ostrzega du Toit.

Niektóre badania sugerują, że można uchronić dzieci przed uczuleniem na orzeszki. W 2015 r. "New England Journal of Medicine" opublikował badania sugerujące, że nawet o 80 proc. można zredukować ryzyko tej alergii, gdy rodzice podają niemowlakom w pierwszych 11 miesiącach życia niewielkie ilości orzeszków.

Zdaniem specjalistów King's College London, efekt ten może utrzymać przez dłuższy czas, nawet wtedy, gdy maluchy przez rok nie otrzymywały już orzeszków. Gdy badano je w wieku 5 lat, nie wykazywały skłonności do uczuleń również te dzieci, choć przez 12 miesięcy nie miały kontaktu z orzeszkami.