×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Turyści będą zwiedzać winnice w ramach Dni Otwartych Winnic

Autor: PAP 04 lipca 2021 15:17

Turyści będą zwiedzać winnice w ramach Dni Otwartych Winnic Turyści będą zwiedzać winnice w ramach Dni Otwartych Winnic/ fot. shutterstock

Pięć winnic leżących na Małopolskim Szlaku Winnym uczestniczy w Dniach Otwartych Winnic, które zaplanowano w sierpniu i wrześniu. W programie: zwiedzanie i spotkania z gospodarzami oraz degustacje najlepszych win.

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce poinformował PAP, że inicjatywa co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

Turyści będą zwiedzać winnice w ramach Dni Otwartych Winnic

"To już dziewięć lat na Małopolskim Szlaku Winnym. Przed nami kolejne spotkania z małopolskimi winiarzami, degustacje najlepszych małopolskich win i mile spędzony czas w wyjątkowych miejscach" - wskazał.

Spotkania zaplanowano w pięciu winnicach znajdujących się na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim, w Dolinie Dunajca oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Inauguracja odbędzie się 1 sierpnia w Winnicy Gródek, potem enoturyści zwiedzą winnice: Zawadka, Zadora oraz Uroczysko. Zakończenie zaplanowano na 12 września w Winnicy Zagardle.

Zapisy na Dni Otwartych Winnic odbywać się będą jedynie drogą mailową i rozpoczną się 12 lipca. Spotkania są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona.

Projekt "Szlak Winny w Małopolsce" realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".

Z danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej wynika, że województwo małopolskie jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, powstają tam również wina słodkie oraz musujące.

W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI