×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sześć milionów butelek włoskiego młodego wina już w sprzedaży

Autor: PAP 01 listopada 2022 12:25

Sześć milionów butelek włoskiego młodego wina już w sprzedaży Sześć milionów butelek tegorocznego włoskiego młodego wina już w sprzedaży/fot.shutterstock.com

Sześć milionów butelek młodego tegorocznego wina Novello przygotowano na rynek we Włoszech. Z dumą jego producenci podkreślają, że o prawie trzy tygodnie wyprzedzili, jak co roku, nowe wino francuskie - Beaujolais nouveau; jego premiera odbędzie się 17 listopada.

Na mocy przepisów Novello może być już sprzedawane w sklepach, w barach i restauracjach oraz winiarniach.

Młode wino jest lekkie i ma aromatyczny bukiet zapachowy i smakowy.

Związek włoskich rolników Coldiretti przypomniał, że Novello produkowane jest od połowy lat 70. minionego wieku. Pierwsze było jednak francuskie Beaujolais.

Młode włoskie wino produkowane jest w całym kraju, ale najwięcej na północnym wschodzie, od Wenecji Euganejskiej po Trydent, a także w Toskanii, Apulii, Abruzji i na Sycylii.

Używane są odmiany winogron Merlot, Sangiovese, Cabernet, Barbera, Nero d'Avola, Teroldego i Montepulciano.

Włoski rolniczy związek odnotował, że w ostatnich dziesięciu latach produkcja Novello spadła. Wśród przyczyn wymieniono to, że okres jego przetrzymywania jest ograniczony; trzeba je wypić w ciągu sześciu miesięcy. Poza tym wyższy o 20 procent jest koszt produkcji trunku w porównaniu z tradycyjnym winem.

Zgodnie ze zwyczajem wielu rolników otwiera młode wino 11 listopada, w uroczystość Świętego Marcina, kiedy tradycyjnie podsumowują rok pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI