Synoptycy: Niezwykle ciepła pogoda będzie się utrzymywaćTVN Meteo - 19 lutego 2020 15:12


W ostatnim czasie nie tylko w Polsce, ale i Europie mamy do czynienia z niezwykle ciepłą pogodą. Kwitną kwiaty, temperatura wieczorami w naszym kraju dochodzi do 18 stopni, w Niemczech padają rekordy, wyjątkowo ciepło jest też w Rosji - podaje TVN Meteo.

Od wielu tygodni nad Europą panują układy ciśnienia, które odpowiadają za niezwykle ciepłą jak na luty pogodę. Obecnie nad Skandynawią ulokował się niż, a nad Hiszpanią i Portugalią wyż.

Zgodnie z tym, że powietrze wokół niżu obraca się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, a wokół wyżu zgodnie z tym ruchem, z zachodu do Europy środkowej płynie ciepło i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Ciepłe powietrze, które dotarło na wschód Europy jest na tyle intensywne, że w ciągu ostatnich dni w Rosji pobito kilkanaście rekordów temperatury. - Tam nigdy o tej porze roku nie było tak ciepło. We wtorek w Moskwie i na wschód od niej było siedem stopni. To jest temperatura jak na zimę, w lutym, w tej części kontynentu, zupełnie niezwykła.

W Niemczech w ostatnim czasie zanotowano wartości temperatury, jakich nie było od lat trzydziestych. Termometry wskazywały 17-18 stopni, a na południu kraju w niedzielę temperatura wyniosła aż 21,5 st. C.

W Polsce też mieliśmy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą. W niedzielę w Słubicach o godzinie 23 było 18 st. C.

Więcej w TVN Meteo.