- Uważam, że sport oraz działania podejmowane w ramach projektu #wybieramPOLSKIEjabłka doskonale się uzupełniają. Jabłko to bardzo „dietetyczna” przekąska, która powinna zagościć w menu każdej osoby aktywnie uprawiającej sport, a w szczególności w diecie najmłodszych konsumentów – mówi Magdalena Wrotek-Figarska, dyrektor generalna Stowarzyszenia Sady Grójeckie – Uważam też, że uczestnictwo w tak dużym i renomowanym wydarzeniu, jest doskonałą okazją do promocji zwiększenia spożycia owoców.

Zwiększenie spożycia owoców i warzyw jest niestety koniecznością. Według danych „Narodowego badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowanego przez KANTAR dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, ponad 60% Polaków je zdecydowanie za mało warzyw i owoców. Jednocześnie jabłko pozostaje najpopularniejszym owocem w Polsce. Dlaczego powinniśmy jeść ich więcej? Jabłko zawiera bardzo wiele witamin i składników odżywczych pożytecznych dla naszego organizmu: m.in. z grupy A, C, E, D, K, B, a także m. in. wapń, potas i magnez. Ponadto substancje odżywcze zwarte w jabłku wykazują silne działanie antyoksydacyjne, a dzięki wysokiej zawartości błonnika pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Każda osoba uprawiająca sport i dbająca o linię powinna również pamiętać, że jabłko to nie więcej niż 90 kalorii, a błonnik sprawia, że po zjedzeniu jabłka mamy poczucie sytości. Jak twierdzą dietetycy i lekarze zdrowe nawyki żywieniowe powinny być kształtowane już od najmłodszych lat. Im wcześniej to się stanie, tym większa szansa, że pozostaną one z nami także w dorosłym życiu.

- Właśnie dlatego stawiamy na dotarcie do najmłodszych odbiorców – dodaje Wrotek-Figarska – Każdy rodzic przyzna, że najlepszą formą przyzwyczajenia dziecka do jedzenia owoców, w naszym przypadku jabłek, jest wzbudzenie zainteresowania. Dlatego, przygotowaliśmy jabłkową grę terenową i wiele ciekawostek o jabłkach. Równie ważna jest interesująca forma podania. Jabłko to bardzo uniwersalny składnik kulinarny. Aby pokazać jak wykorzystać jabłko w kuchni, przygotowaliśmy warsztaty i pokazy kulinarne. Mam nadzieję, że udział w wydarzeniu będzie przede wszystkim dobrą zabawą, i okazją do bliższego poznania jabłek, o których Polacy nie wiedzą wszystkiego.

Narodowy Dzień Sportu odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie w dniu 11 września.