Światowy Dzień Jabłka 2022. Czego życzyć sadownikom?

Autor: www.sadyogrody.pl 28 września 2022 13:48

Światowy Dzień Jabłka 2022. Czego życzyć sadownikom? Czego życzyć sadownikom w dniu ich "święta"?/ fot. shutterstock

Dzis obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Czy sadownicy mają co świętować 28 września?

Jabłko to jeden z najpopularniejszych i najzdrowszych owoców w kraju i na świecie. Polska jest liderem w uprawie jabłek, jednak niestety  sytuacja w polskim sadownictwie pogarsza się.

Wzrost kosztów produkcji, nawozów i innych środków, paliwa, opakowań jest ogromny. Do tego dochodzą problemy z dostępnością pracowników przy zbiorach. Wielu zastanawia się czy przechowywać jabłka w chłodni, czy sprzedawać na jesieni ze względu na olbrzymi wzrost kosztów energii elektrycznej.

Ten rok pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. Ogromną niepewnością są też rynki zbytu. Jak będzie przebiegał handel z rynkami zachodnimi i bardziej odległymi?

Z pewnością, w sadownictwie jest mnóstwo problemów. Zatem czy sadownicy mają w tym roku co świętować? Jak wygląda sytuacja na rynku? 

Światowy Dzień Jabłka - 28 września

Koszty produkcji wzrosły niebagatelnie a ceny jabłek pozostawiają wiele do życzenia... Stawki oferowane za jabłka są niewspółmierne do rosnących kosztów produkcji i zmian w postępie polskiej i unijnej produkcji sadowniczej.

GUS tegoroczne zbiory jabłek oszacował wstępnie na poziomie  ok. 4,2 mln t. 

Według prezesa Związku Sadowników RP, Mirosława Maliszewskiego, wielkość zbiorów jabłek w 2022 r., będzie porównywalna z ubiegłym rokiem, może to być ok. 4 mln ton, ale ze względu na braki pracowników nie uda się zebrać wszystkich owoców.

Jabłek jest dużo, ale ceny bardzo niskie

Handel za jabłka deserowe płaci bardzo mało, za odmianę Gala sadownicy otrzymują 1-1,5 zł/kg, a za jabłka do przetwórstwa przemysł płaci 38-40 gr. za kilogram. Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, stawki za jabłko przemysłowe poszły w dół, nawet do poziomu 36 gr. Sadownicy obawiają się dalszych spadków cen.

Czego życzyć sadownikom w dniu ich "święta"?

Na pewno spokoju, stabilności w produkcji i znacznej poprawy sytuacji na rynku owoców oraz godziwych cen za trud wyprodukowania jabłek. Wszystkim sadownikom, producentom owoców życzymy wytrwałości!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI