Suszone i liofilizowane owoce idealnym źródłem błonnika w zimie

Autor: www.sadyogrody.pl 04 marca 2021 13:40

Suszone i liofilizowane owoce idealnym źródłem błonnika w zimie Zimą, gdy świeżej żywności jest mniej, możemy szukać błonnika w polskich suszonych i liofilizowanych owocach.fot. shutterstock.com

Błonnik jest jednym z głównych powodów, dla których pokarmy roślinne są tak zdrowe. Odżywia „dobre” bakterie w naszym przewodzie pokarmowym i w ten sposób wzmacnia odporność organizmu. Szczególnie bogate w błonnik są owoce i warzywa. Jednak zimą, gdy świeżej żywności jest mniej, możemy szukać błonnika w polskich suszonych i liofilizowanych owocach.

Spożywamy średnio 10 g błonnika. To trzy razy za mało. Dietetycy zalecają spożycie 30 g na dzień. Najlepszym rozwiązaniem byłoby regularne spożywanie 5-10 g błonnika na posiłek. Szczególnie bogate w błonnik są owoce i warzywa. To jeden z ważnych powodów, dla których powinny one stanowić połowę tego co jemy.

W uzupełnieniu diety o błonnik dobrze jest spożywać owoce jagodowe, które mają zawierają bardzo duże jego ilości. Maliny, w tym czarną malinę, czarną porzeczkę, jagodę kamczacką, jeżyny, borówki, aronię, agrest, żurawinę i truskawki. Malina dzięki zawartości 4,7 g błonnika na 100 g jest jednymi z najwartościowszych superowoców.

- O tym jak błonnik jest ważny w naszej diecie wiemy wszyscy. Mówi się, że to właśnie on działa w jelitach jak szczotka – „wymiata” zalegające resztki pokarmowe. Dzięki błonnikowi nasz układ pokarmowy pozostaje w dobrej kondycji. Aby dostarczać organizmowi błonnik, nasza dieta powinna być bogata nie tylko w produkty zbożowe, ale również w warzywa i owoce. Jednak zimą, gdy świeżej żywności jest mniej, możemy szukać błonnika w nasionach, a także suszonych i liofilizowanych owocach. Sięgając po zdrowe przekąski w formie liofilizatów z jagody kamczackiej lub wykorzystując proszek z liofilizowanych owoców jagody kamczackiej m.in. do ciast czy deserów uzupełniamy braki błonnika w naszej zimowej diecie. - mówi Justyna Kusibab-Mruk, plantator i przetwórca jagody kamczackiej, Plantin.

Jedząc w sposób urozmaicony i zrównoważony dość łatwo spożywać zalecany poziom błonnika, przynajmniej w sezonie. Poza sezonem zwróć uwagę na produkty suszone i nowość – liofilizowane. Są one jeszcze bogatsze w błonnik, choć wiele zależy tu od stopnia wysuszenia, ale także od stopnia dojrzałości w momencie zbioru.

Jak dostarczyć błonnik w miesiącach zimowych i wiosennych?

- Suszone owoce stanowią popularną zdrową przekąskę lub deser. W badaniach Kantar respondenci wskazywali na ich dobry smak, szczególnie owoców liofilizowanych. Są zdrowe, zawierają błonnik, stają się w Polsce coraz popularniejsze – mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar.

- Są proste w użyciu, w postaci proszku można je łatwo dodać do sałatki, koktajlu, jogurtu czy musli. Produkty błonnikowe powstają również z wytłoków owoców ekologicznych. Co ważne, w błonniku aroniowym znajduje się bardzo dużo antocyjanów, substancji i silnym działaniu antyoksydacyjnym - poleca dr n. farm. Magdalena Kryska, producent i przetwórca aronii, Korab Garden.

- Polska jest największym na świecie producentem aronii. Badania wykazują, że w wysuszonych wytłokach znajduje się ponad 2000 mg antocyjanów na 100 g suchej masy. Jest to ilość, która skłania producentów żywności funkcjonalnej do wykorzystania tego cennego surowca. Dostarczałby on nie tylko błonnika zawierającego frakcje rozpuszczalne i nie rozpuszczalne w wodzie, ale równocześnie miał właściwości antyoksydacyjne związane z zawartością antocyjanów – dodaje Kryska.

- W procesie liofilizacji owoce nie tracą wartości odżywczych i walorów zdrowotnych. Owoce liofilizowane to wygodna forma stałego ich dostarczania, poza sezonem – dodaje Kusibab-Mruk.

Oprócz suszonych owoców świetnie sprawdzą się także liofilizowane. Liofilizacja jest to proces pozbawienia owoców wody. Najpierw produkt się mrozi, a następnie odparowuje z niego wodę. W ten sposób uzyskujemy owoce o wilgotności poniżej 2%, które przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu utrzymują swoją przydatność do spożycia przez wiele lat.

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI