×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Strażacy: prawie 4,5 tys. interwencji przez opady śniegu, trzech ratowników rannych

Autor: PAP 21 stycznia 2023 23:06

Strażacy: prawie 4,5 tys. interwencji przez opady śniegu, trzech ratowników rannych Strażacy: prawie 4,5 tys. interwencji przez opady śniegu, trzech ratowników rannych/ fot.shutterstock.com

Straż Pożarna w sobotę w związku z opadami śniegu interweniowała prawie 4,5 tys. razy. Najczęściej wyjeżdżali do zdarzeń w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Mazowszu. Trzech ratowników zostało rannych podczas działań - poinformował PAP rzecznik Państwowej Straż Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

Bryg. Kierzkowski podał, że do godz. 21 strażacy odnotowali 4489 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów śniegu.

Interwencje strażaków po silnych opadach śniegu

Najwięcej zgłoszeń było w woj. małopolskim - 2035, podkarpackim - 810, a także mazowieckim - 428. Straż Pożarna była też wzywana 317 razy w woj. lubelskim, 290 razy w woj. śląskim, 159 razy w woj. świętokrzyskim i 104 razy w woj. podlaskim.

Rzecznik PSP przekazał, że trzech ratowników odniosło obrażenia w trakcie usuwania przewróconych drzew. Stało się to w województwie śląskim, lubelskim i pomorskim.

Ponadto - jak dodał rzecznik KG PSP - na terenie województwa podkarpackiego strażacy trzy razy użyczali agregatów prądotwórczych, aby wspomagać aparaturę medyczną podtrzymująca życie - koncentratory tlenu.

Kierzkowski wspomniał przy tym o tragedii, która miała w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim. W nocy z piątku na sobotę 70-letnia mieszkanka miejscowości Wawrzka (woj. małopolskie) zmarła, ponieważ z powodu braku prądu przestał działać jej koncentrator tlenowy. Strażacy próbowali dostarczyć kobiecie butlę tlenową, ale ich samochód utknął na zaśnieżonej drodze.

Przed trudnymi warunkami na drodze ostrzega w sobotę wieczorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według jej danych z godz. 22 opady śniegu lub śniegu z deszczem utrudniają jazdę na terenie województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

Ponadto na niektórych odcinkach dk 92 i S3 w woj. lubuskim, dk 5 i dk 3 w woj. dolnośląskim, dk 19 i dk 28 w woj. podkarpackim oraz dk 15 i dk 92 w woj. wielkopolskim może zalegać błoto pośniegowe i być ślisko.

Drogowcy ostrzegają też przed mgłą, która może ograniczać widoczność na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

GDDKiA zaapelowała do kierowców o ostrożną jazdę, zwłaszcza tam, gdzie są trudne warunki. Podała przy tym, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 735 pojazdów do zimowego utrzymania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI