Straż Pożarna: fala upałów spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach

Autor: www.radio.lublin.pl 07 lipca 2021 15:40

Straż Pożarna: fala upałów spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach Straż Pożarna: fala upałów spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach/fot. shutterstock.com

W związku z prognozowanymi upałami mazowiecka straż pożarna ostrzegła, że wpłynie to prawdopodobnie na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach -podaje Radio Lublin.

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Krzysztof Kierzkowski przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Ostrzeżenia obowiązują od środy (7.07) do piątku (9.07). W tym czasie temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 st. do 31 st. C. Z kolei w nocy termometry pokażą od 17 do 20 st. C.

Państwowa Straż Pożarna przypomniała, że fala upałów prawdopodobnie spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. – Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego – wskazał Kierzkowski.

Poinformował ponadto, że w czerwcu 2021 roku mazowieccy strażacy brali udział w 285 pożarach lasów, spłonęło 88 hektarów powierzchni leśnej. W maju pożarów lasów na terenie woj. mazowieckiego odnotowano 124, od początku roku powstało już 527 pożarów w lasach. Spłonęły łącznie 163 hektary.

Strażacy przypomnieli, że w lasach oraz w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest palenie ognisk oraz grillowanie poza miejscami wyznaczonymi, a także wypalanie traw i pozostałości roślinnych oraz palenie tytoniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI