×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sprytny rolnik. Złapał złodzieja dzięki użyciu fotopułapki i gps

Autor: PAP 19 października 2022 12:53

Sprytny rolnik. Złapał złodzieja dzięki użyciu fotopułapki i gps Żeby złapać złodzieja rolnik użył fotopułapki i gps/ fot. shutterstock

Fotopułapki i nadajnika gps użył rolnik z gminy Poświętne (Podlaskie), by złapać złodzieja składowanych na polu, zafoliowanych bel sianokiszonki. Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces mężczyzny złapanego na gorącym uczynku. W śledztwie twierdził, że sianokiszonkę chciał jedynie pożyczyć.

Już w trakcie dochodzenia mężczyzna przyznał się do kradzieży, wartość skradzionej paszy oszacowano na 2,8 tys. zł. Podejrzanym, a obecnie oskarżonym, okazał się 38-letni rolnik, który występował w telewizji w serialu "Rolnicy. Podlasie". Serial pokazuje pracę i życie mieszkańców wsi w województwie podlaskim.

Żeby złapać złodzieja rolnik użył fotopułapki i gps

Do kradzieży doszło wiosną tego roku we wsi Marynki, w podlaskiej gminie Poświętne. Rolnik, który tam dzierżawił grunt, zauważył że giną mu baloty z sianokiszonką składowane w tym miejscu. Pod koniec marca zainstalował w tym miejscu kamerę z czujnikiem ruchu, a w jednym z balotów umieścił nadajnik gps.

1 kwietnia nad ranem czujnik zarejestrował ruch i przesłał dane na telefon komórkowy gospodarza. Ten z żoną i bratem zatrzymał na drodze mężczyznę, który ciągnikiem z przyczepą wiózł jedenaście balotów, ale twierdził że wiezie paszę z innej wsi. Że tak nie jest, potwierdził nadajnik gps, odnaleziony już w obecności wezwanej na miejsce policji.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia z wnioskiem o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy i o karę 5 tys. zł grzywny. Śledczy uznali, że okoliczności przestępstwa - wobec dowodów takich jak zapisy z kamery - nie budzą wątpliwości. W maju sąd zajął się tym wnioskiem ale - ponieważ na taką karę nie zgodził się pokrzywdzony - zdecydował o konieczności zwrotu akt sprawy prokuraturze.

W środę rozpoczął się proces; oskarżony nie stawił się na rozprawę. W śledztwie przyznał się. "Skończyły mi się bele z sianokiszonką, nie miałem co dać krowom, postanowiłem pojechać na to pole do Marynek, zabrać jedenaście sztuk bel, które wcześniej widziałem, a potem ze swego pola zabrać jedenaście bel i je oddać" - cytował sąd jego wyjaśnienia złożone policji.

Oskarżony twierdził, że po swoją sianokiszonkę nie mógł wtedy dojechać, bo bobry zrobiły zaporę i spiętrzona woda zalała wjazd na tę nieruchomość. "Wiedziałem, że jadę po nie swoje bele sianokiszonki" - mówił zaznaczając, że chodziło o "pożyczenie" paszy dla krów.

Sąd rejonowy przesłuchał w środę poszkodowanego rolnika. A ten zeznał, że gdy zauważył na wiosnę, iż z dzierżawionego pola ginie mu sianokiszonka, postanowił złapać złodzieja. Kupił fotopułapkę i nadajnik gps. Zamontowana fotopułapka po tygodniu przesłała na jego telefon komórkowy powiadomienie o ruchu i tak na drodze zatrzymał oskarżonego, który jechał ciągnikiem z przyczepą pełną bel sianokiszonki. "Nie wytrzymałem i mu przyłożyłem. Mówię do żony i braciaka +trzymajcie go tutaj+, a ja pojadę, sprawdzę, czy to faktycznie moje bele, bo on wypierał się ostro" - mówił rolnik.

Ocenił też, że zanim udaremnił próbę kradzieży jedenastu bel, zginęło mu ponad 70 innych. Chce w tym procesie zadośćuczynienia za te straty; mówił że ani nie dostał pieniędzy, ani przeprosin.

Proces został odroczony do grudnia. Sąd chce przesłuchać wtedy matkę oskarżonego, która z powodu choroby nie stawiła się na środową rozprawę, ale przede wszystkim potrzebuje opinii biegłej z zakresu rolnictwa, jaką wartość miała sianokiszonka; inną wartość przedstawia bowiem pokrzywdzony, a inna wynika z ustaleń sądu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI