×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zakwas buraczany a cukrzyca. Czy cukrzyk może go pić?

Autor: www.sadyogrody.pl 03 lutego 2023 14:30

Zakwas buraczany a cukrzyca. Czy cukrzyk może go pić? Sok z kiszonych buraków dla cukrzyka?/ fot. shutterstock

Sok z kiszonych buraków ćwikłowych, czyli inaczej kwas buraczany wrócił do łaski. Sięga po niego wiele osób. Kwas buraczany ma działanie wzmacniające, reguluje pracę jelit. Zaleca się go pić m.in. przy antybiotykoterapii, działa bowiem jako naturalny probiotyk.

Sok z kiszonych buraków - jak powstaje?

Sok z kiszonych buraków jest prosty w przygotowaniu. Wiele osób sporządza go w warunkach domowych. Do tego celu najlepiej przeznaczyć naczynia kamionkowe lub szklany słoik.

Do naczynia wkłada się czyste, umyte, obrane buraki ćwikłowe, czosnek (najlepiej główkę), oraz przyprawy - liście laurowe oraz ziele angielskie. Następnie całość należy zalać zalewą, czyli przegotowaną osoloną wodą, po ostudzeniu. Dodać należy także kwas, np. sok z kiszonych ogórków, a niektórzy dodają także chleb na zakwasie. Czas kiszenia buraków wynosi około tydzień. Zakwas buraczany powinien być koloru czerwonego, rubinowego z wyraźnym osadem.

Czy zakwas buraczany jest dobry dla zdrowia?

Zakwas buraczany działa na organizm wzmacniająco. Reguluje pracę jelit, zaleca się go pić  m.in. przy antybiotykoterapii, działa bowiem jako naturalny probiotyk.

Dietetycy wskazują, że zakwas buraczany zawiera m.in. żelazo, magnez, fosfor, cynk oraz potas. Stanowi także źródło witamin z grupy B. Ma działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zalecany jest także dla osób z anemią. Wspomaga regulację ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Wykazuje także pozytywny wpływ na metabolizm.

Zakwas buraczany dla cukrzyka? Jaki ma indeks glikemiczny?

Sok z kiszonych buraków jest także produktem dla cukrzyka. Niektórzy maja obawy, ale na skutek procesu fermentacji, zawartość cukru ulega obniżeniu. Dlatego po ten produkt mogą sięgać także cukrzycy. Kwas z buraków ma niski indeks glikemiczny.

Kto nie powinien pić soku z kiszonych buraków?

Kwas buraczany nie jest zalecany dla osób cierpiących na reumatyzm, oraz na kamice nerkową czy cierpiących na dnę moczanową, z uwagi na duże źródło szczawianów. Soku z kiszonych buraków powinny także unikać osoby które zmagają się z niedociśnieniem tętniczym krwi. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI