Obchody Międzynarodowego Dnia Owoców oraz Dnia Polskiej Borówki odbyły się dziś w Warszawie w Centrum Praskim Koneser. W spotkaniu uczestniczyły organizacje branżowe sektora owocowo-warzywnego, producenci owoców i warzyw oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz KOWR.

Międzynarodowy Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki

Podczas spotkania Rafał Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślał, jak ważną rolę odgrywają polskie owoce i warzywa na światowych rynkach.

- Dobrze, że polskie owoce odnajdują się nie tylko na polskim rynku, ale także na europejskich czy światowych. Rozpoczynają się zbiory borówek - owoców które tak istotnie mogą spełnić nasze nie tylko walory smakowe, ale również zdrowotne. Trzeba wykonać jeszcze dużo pracy, aby dla tzw. ciemnych owoców rynki były bardziej dostępne. Będziemy podejmować przy współpracy z organizacjami warzyw i owoców, wszelkiego rodzaju działalność pod względem pozyskiwania nowych rynków, nie tylko w Europie, ale w krajach trzecich. Będziemy poszukiwać w ramach 'budowanej' Krajowej Grupy Spożywczej podmiotów, które zajmować się będą również przetwórstwem owoców, wytwarzanych w polskich gospodarstwach - mówił Rafał Romanowski.

 

Współpracujemy na różnych polach m.in wspieramy eksport, i za tą pracę chcę podziękować producentom owoców i warzyw, którzy wytwarzają najwyższej klasy produkty, wolne od chorób i szkodników, pozostałości środków ochrony roślin. Owoce i warzywa zajmują zawsze kilkanaście procent udziału w krajowym eksporcie - mówił podczas spotkania Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

 - Zadania promocyjne które przed nami stoją  wymagają nie tylko współpracy sektora, ale również wsparcja MRiRW czy KOWR. Dzisiaj mamy święto polskich owoców. Powinniśmy sobie pogratulować, że mimo problemów próbujemy działać, żeby być obecnym na coraz większej liczbie rynków. Wspólnymi siłami przyczyniamy się do tego, że nasze polskie owoce, są coraz liczniej dostępne dla naszych krajowych konsumentów. Jeżeli dalej będziemy dostarczać konsumentom wysokiej jakości owoce, i popularyzować ich właściwości, to również będziemy uzyskiwać większe efekty konsumpcji - mówił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

1 lipca Dzień Polskiej Borówki

Podczas spotkania uroczyście zainaugurowano sezon zbiorów polskich borówek. Pierwszej degustacji borówek dokonała Marcelina Kramarz, córka plantatorów z województwa łódzkiego.

Pierwszej degustacji borówek dokonała Marcelina Kramarz, córka plantatorów
Pierwszej degustacji borówek dokonała Marcelina Kramarz, córka plantatorów

Zobacz galerię zdjęć z otwarcia sezonu borówkowego 2022!