Sadownicy i rolnicy szczególnie narażeni na raka skóry - kampania edukacyjna

Autor: PAP 08 lutego 2021 16:11

Rusza kampania edukacyjna "Rak UV" i akcja hasztagowa "Nie pracuj na raka", poświęcona niebarwnikowemu nowotworowi złośliwemu skóry, rakowi kolczystokomórkowemu skóry. Rocznie umiera na niego 2 tys. Polaków.

Inicjatorami kampanii edukacyjnej poświęconej rakowi kolczystokomórkowemu skóry są organizacje pacjenckie - Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Gwiazda Nadziei, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Fundacja Życie z Rakiem, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma i Stowarzyszenie MANKO.

Jak wynika z raportu "Rak kolczystokomórkowy w Polsce", rak skóry jest najpowszechniejszym rodzajem nowotworu i dotyczy 60 proc. społeczeństwa. Według prognozy naukowców ponad połowa seniorów po 60 roku życia zachoruje na raka skóry, a wśród nich kilka tysięcy - właśnie na raka kolczystokomórkowego.

Przyczyną rozwoju raka kolczystokomórkowego skóry jest nadmierna, długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Wiedza o tym rodzaju raka nie jest rozpowszechniona. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia i bagatelizuje powstające zmiany skórne. Pierwsze stadium choroby przypomina rogowaciejącą, łuszczącą się zmianę skórną o charakterze brodawkowatym. Zmiana ta pokryta jest najczęściej strupem, co bezpośrednio przyczynia się do trudności w jej prawidłowym rozpoznaniu. Rak ten rozwija się powoli, co utrudnia jego wczesną diagnostykę i prowadzi do destrukcji otaczających tkanek i przerzutów do węzłów chłonnych oraz innych narządów wewnętrznych.

Szczególnie narażeni są rolnicy, sadownicy, budowlańcy i działkowcy. Do grupy ryzyka należą także seniorzy z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którzy całe życie pracowali na świeżym powietrzu bez odpowiedniej ochrony przed promieniami słońca. To właśnie do nich skierowana jest hasztagowa akcja w mediach społecznościowych "Nie pracuj na RAKA". Jej celem jest szerzenie świadomości realnego zagrożenia chorobą, czynników ryzyka i możliwych form profilaktyki.

"Z pozoru profilaktyka wydaje się prosta. Przyzwyczajenia do nadmiernej ekspozycji na słońce często biorą jednak górę nad rekomendacjami. Wszystkie niepokojące zmiany skórne powinny być skonsultowane z lekarzem dermatologiem lub/i onkologiem" - sugeruje cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP Szymon Bubiłek ze Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

"Pacjenci z obszarów wiejskich, aby skorzystać z pomocy specjalisty, muszą jechać do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów miasta, a w przypadku raka kolczystokomórkowego, który dotyka osób starszych, jest to bardzo często niewykonalne ze względów finansowych i logistycznych. Liczba placówek medycznych na terenach wiejskich jest prawie czterokrotnie mniejsza, niż w miastach. Dlatego naszym głównym celem w kampanii RAK UV jest zwiększenie dostępu do świadczeń dermatologicznych, aby ułatwić grupom szczególnie narażonym na zachorowanie dostęp do profilaktyki oraz wdrożenie kompleksowej opieki nad pacjentami w przypadku zaawansowanej choroby" - podkreśla Szymon Bubiłek ze Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

Jednym z głównych elementów profilaktyki jest samoobserwacja pacjenta. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian konieczna jest wizyta u dermatologa. W razie zmian przypominających raka kolczystokomórkowego pobierany jest wycinek i oddawany do przebadania. Standardem w leczeniu raka kolczystokomórkowego jest interwencja chirurgiczna. Bywa jednak, że ze względu na lokalizację lub zaawansowanie choroby nie zawsze jest to możliwe.

"Pacjenci, u których nie można zastosować leczenia chirurgicznego, a w Polsce jest ich ok. 100, dotychczas byli leczeni jedynie paliatywnie, czyli objawowo. Leczenie takie obejmuje radioterapie, leczenie bólu, opatrywanie ran nowotworowych oraz chemioterapię. Niestety u pacjentów nieoperacyjnych wskaźniki 3-letniego przeżycia wynoszą ok. 30 proc. Dla tych chorych jest nadzieją w postaci immunoterapii systemowej, która bardzo dobrze działa również u pacjentów w wieku podeszłym. Niestety na chwilę obecną w Polsce nie jest ona refundowana, ale wierzymy, że to niebawem się zmieni i będziemy mogli tych pacjentów leczyć skutecznie" - mówi Profesor Rutkowski.

Kampania nt. raka kolczystokomórkowego prowadzona jest m.in. za pośrednictwem strony internetowej www.rakuv.pl, ale również metodą dystrybucji materiałów edukacyjnych bezpośrednio do seniorów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI