Rusza Polski Instytut Truskawki przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Autor: www.sadyogrody.pl/materiały prasowe 30 maja 2015 16:02

Rusza Polski Instytut Truskawki  przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie www.shutterstock.com

W Sadowniczej Stacji Doświadczalnej Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa powstała doświadczalna plantacja pokazowa truskawek. Wspólne działania mają się przyczynić m.in. do wydłużenia podaży owoców truskawek, wyselekcjonowania jej najlepszych odmian, określenia najlepszego składu pożywki i ochrony tak, żeby w przyszłości można było osiągać jak najwyższe zbiory.

Celem utworzenia Polskiego Instytutu Truskawki jest popularyzacja wśród polskich plantatorów innowacyjnych technik uprawy truskawki sterowanej, oraz rozwiązywanie aktualnych problemów dotyczących uprawy tego gatunku.

Nowa technologia uprawy truskawki w rynnach uprawowych na wysokości około 1,2 m, osłonięta daszkami foliowymi sprzyja ekologicznym technologiom uprawy. W uprawie sterowanej w rynnach pod daszkami roślina jest chroniona na kilku poziomach.

Materiał roślinny czysty pod względem fitopatologicznym zakupiony jest od producenta sadzonek. Rośliny są sadzone w podłożu wolnym od patogenów, natomiast daszek nad roślinami zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi. Suche powierzchniowo rośliny są w minimalnym stopniu narażone na infekcje grzybowe.

W takim systemie uprawy truskawek ochrona chemiczna jest zredukowana do niezbędnego minimum. Dodatkowo zastosowanie odmian truskawek neutralnych na długość dnia, pozwala na zbiór owoców wysokiej jakości i smakowitości prawie przez cały sezon wegetacyjny.

Powstanie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Polskiego Instytutu Truskawki pozwoli na zapoznanie studentów z najnowszymi trendami w uprawach roślin jagodowych. Natomiast naukowcom stworzyło to doskonały warsztat prowadzenia doświadczeń mających na celu optymalizację produkcji oraz uzyskanie owoców o najwyższych parametrach jakościowych.

Partnerami w tych działaniach są firma StanFlex oraz zespół pracowników naukowych z Wydziałów Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Rolniczo-Ekonomicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI