×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Rok integracji środowiskowej" w Biebrzańskim Parku Narodowym

Autor: PAP 04 marca 2021 15:36

"Rok integracji środowiskowej" w Biebrzańskim Parku Narodowym Biebrzański PN jest największym pod względem obszaru polskim parkiem narodowym/ fot. shutterstock

Integracja społeczności lokalnej wokół unikalnych walorów przyrodniczych Doliny Biebrzy, współpraca z ludźmi i wykorzystanie tego potencjału do zrównoważonego rozwoju regionu - to główne cele działań Biebrzańskiego Parku Narodowego w ramach ogłoszonego w czwartek "Roku integracji środowiskowej".

Takie cele będzie chciał realizować park poprzez warsztaty edukacyjne, spotkania, inne działania także w formule online. Bezpośrednie spotkania będą zależały od tego, na co pozwolą warunki epidemiczne - poinformował PAP w czwartek dyrektor Biebrzańskiego PN Artur Wiatr.

Biebrzański PN jest największym pod względem obszaru polskim parkiem narodowym. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych. Od dawna park ogłasza na kolejne lata hasła, którym szczególnie dedykowane są działania parku.

"Celem naszych corocznych haseł jest przybliżanie tematów związanych z ochroną Bagien Biebrzańskich. Dotychczas dotyczyły one konkretnych elementów przyrody, zwierząt, roślin, miejsc. W tym roku chcemy podkreślić, że środowisko naturalne zależy od harmonii wielu elementów. Każdy z nich jest ważny i jest niezbędnym trybem w mechanizmie działania przyrody. Dlatego też rok 2021 obchodzimy pod szeroko rozumianym hasłem: +Rok integracji środowiskowej+" - napisał Artur Wiatr w opublikowanej informacji o ogłoszeniu hasła na 2021 r.

Jak powiedział PAP, po latach dedykowanych poszczególnym elementom biebrzańskiej przyrody przyszedł czas na podkreślenie, że przyroda i ludzie współistnieją ze sobą, oddziałują na siebie, od siebie zależą.

Park zaznacza, że w Dolinie Biebrzy, która ma wiele unikalnych walorów przyrodniczych, żyją ludzie, których działalność wiąże się z tymi walorami. Zajmują się np. rolnictwem, agroturystyką, inną działalnością wokół turystyki.

"Najwyższa pora, żeby powiedzieć o tym, że wszystkie te pojedyncze elementy są bardzo od siebie zależne i jeśli dodamy do tego tło społeczne, człowieka który żyje wokół, jest z tą doliną, z całym cyklem przyrody nierozerwalnie związany, to musimy o tym mówić wspólnie. Te elementy muszą ze sobą współdziałać, bo jesteśmy na siebie skazani" - powiedział Artur Wiatr.

Podkreślił, że uciekanie od świadomości, że przyroda i ludzie od siebie zależą to "brnięcie donikąd". Dlatego park chce w swoich działaniach zaplanowanych na 2021 r. podkreślać te związki i pokazywać tę zależność, także to, że Biebrzański Park Narodowy to wspólne dobro, "skarb" unikalnej przyrody mokradeł. Chodzi też o to, by tę świadomość wykorzystać do zrównoważonego rozwoju nie zapominając o kryzysie klimatycznym i o tym, jak ważną rolę odgrywają obszary podmokłe.

"Bagna schładzają klimat, są wyspami różnorodności biologicznej, magazynują wodę, działają jak naturalne klimatyzatory. Na zachowaniu tych walorów i ochronie tutejszej przyrody zyskuje nie tylko natura, ale korzystają też ludzie. Stąd w naszej działalności pojawiają się nieraz ograniczenia dla użytkowników Parku, nieraz zakazy. Nie są one kierowane przeciw ludziom, a mają na celu chronić wspólne dobro" - podkreśla dyrektor Biebrzańskiego PN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI