PSL chce informacji premiera ws. działań przeciwpowodziowych

Autor: PAP 24 lutego 2021 14:44

PSL chce informacji premiera ws. działań przeciwpowodziowych PSL chce informacji premiera ws. działań przeciwpowodziowych; fot. shutterstock.com

Klub Koalicja Polska - PSL wnioskuje o informację premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie działań przeciwpowodziowych rządu - powiedział w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Informacja ta będzie przedstawiona w Sejmie w czwartek wieczorem - przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę w środę na konferencji prasowej w Sejmie na trudną sytuację związaną z intensywnymi roztopami. Poinformował, że po wtorkowym posiedzeniu klubu jego ugrupowanie zawnioskowało o pilną informację Prezesa Rady Ministrów na temat możliwych wystąpień podtopień i powodzi. "Tego, co dzieje się już w województwie mazowieckim, czy kujawsko - pomorskim" - wskazał lider PSL.

Jak dodał, wniosek ten został "przeforsowany" na posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu. "Wniosek o to, żeby pan premier Morawiecki udzielił całemu społeczeństwu informacji na temat przygotowania do przeciwdziałania powodzi, na temat zabezpieczenia społecznego, zabezpieczenia pod względem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego" - mówił szef PSL.

"Koalicja Polska - PSL wnioskuje o informację Prezesa Rady Ministrów w sprawie działań przeciwpowodziowych rządu, w sprawie przygotowania do ewentualnych powodzi, podtopień" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) poinformował, że debata w Sejmie nad tą informacją odbędzie się w czwartek. "Pewnie około północy" - podkreślił. Zachęcał też do uważnego jej śledzenia. "Dlatego, że będziemy zadawali trudne pytania. I będziemy także dawali swoje podpowiedzi" - zaznaczył Zgorzelski.

Według niego, "dzisiaj nie jest czas tylko atakowania rządzących dlatego, że bezpieczeństwo ludzi jest ważniejszą rzeczą niż tylko spieranie się o to, kto ile środków przeznaczył lub nie przeznaczył na te rzeczy".

Przed rozpoczęciem środowych obrad Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że uwzględniła wniosek klubu Koalicji Polskiej o informację rządu ws. zagrożenia powodzią; informacja ta będzie przedstawiona w czwartek wieczorem.

We wtorek w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa resortu infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - zapewnił w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po zakończeniu posiedzenia sztabu. Dodał, że choć do tej pory nastąpiły jedynie drobne podtopienia to zagrożenie jest realne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI