×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki powstał owocowy sad

Autor: PAP 03 grudnia 2021 08:49

Przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki powstał owocowy sad Zasadzono jabłonie i grusze przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki/ fot. shutterstock

Na terenach zielonych, pomiędzy dwoma pawilonami Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi, powstał sad owocowy. Drzewa tradycyjnych odmian posadzono w ramach projektu "Owoce Pamięci", upamiętniającego 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

-Jest to już 60. w regionie sad stworzony przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w ramach projektu +Owoce pamięci+, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Zależy nam również na wzmocnieniu bioróżnorodności i promowaniu tradycyjnych odmian drzew owocowych, które wielu z nas pamięta jedynie z dzieciństwa, bo coraz rzadziej występują w lokalnych sadach - podkreślił wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek w ICZMP.

Zainicjowany w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II projekt obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian. Do tej pory w regionie posadzono prawie 3 tys. takich drzew.

Tradycyjne odmiany jabłek i gruszek

"Sadzimy drzewa w przestrzeni publicznej, by zachować bioróżnorodność, stworzyć bank genów. Trzeba pamiętać, że takiego tradycyjnego drzewa nie wyhodujemy z nasiona - musimy mieć kawałek gałązki, by przeszczepić swoją ulubioną odmianę. Wśród drzew rosnących na placu przy ICZMP są m.in.: jabłka kosztele, renety, gruszki klapsy oraz pigwa. Będą z nich miały pożytek owady zapylające, a dla pacjentów będzie to piękny widok, gdy wiosną zakwitną, a jesienią pojawią się na nich owoce" - wyjaśniła dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyna Krakowska.

Dyrektor d.s. administracji i rozwoju ICZMP Grzegorz Lewczuk zaznaczył, że owocowy sad wpisuje się w plany inwestycyjne na terenie placówki, która od lat jest przebudowywana i modernizowana.

-Szpital to nie tylko medycyna i nauka, to także kwestia dobrego samopoczucia naszych pacjentek z pawilonu ginekologicznego i młodych pacjentów z pawilonu pediatrycznego, którzy muszą mieć możliwość spędzania czasu na powietrzu, i nabierania sił w odpowiedniej atmosferze- podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI