Przed nami bardzo ciepła noc. Możliwe burze na północnym wschodzie

Autor: PAP 13 lipca 2021 15:37

Przed nami bardzo ciepła noc. Możliwe burze na północnym wschodzie To będzie ciepła noc; fot. unsplash.com

Noc będzie bardzo ciepła - do 20 st. C w centrum kraju. Burze będą się utrzymywały na północnym wschodzie - przekazała synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk.

Po południu strefa opadów deszczu i burz znad Mazowsza będzie wkraczać na teren Warmii i Mazur. Obejmie część północno-wschodnią kraju - od województwa warmińsko-mazurskiego, przez podlaskie, mazowieckie po Lubelszczyznę.

"Tam spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz" - powiedziała PAP synoptyk. Opady mogą wynieść nawet do 40 litrów na mkw., a lokalnie głównie na Mazurach i Podlasiu nawet 50 litrów. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 70 km/h.

Niewielkie zagrożenie burzami może wystąpić na wschodzie województwa świętokrzyskiego i północy podkarpackiego. "Ale to zagrożenie jest naprawdę małe" - dodała Małgorzata Tomczuk. W pozostałej części kraju będzie słonecznie, nie wystąpią tam groźne zjawiska pogodowe.

Najcieplejszym rejonem kraju będą Opolszczyzna i Górny Śląsk, tam IMGW prognozuje po południu nawet 32 stopnie Celsjusza. W głębi kraju będzie od 29 do 30 stopni. Najchłodniej będzie na wybrzeżu, jak podała synoptyk "przy wietrze od morza prognozujemy 25-26 stopni", w dolinach górskich 28-29 stopni.

Noc będzie bardzo ciepła

W nocy burze będą się utrzymywały na północnym wschodzie. Mogą trwać przez całą noc, nawet do rana. "To nie znaczy, że burza będzie trwała przez 12 godzin. Jedne burze będą zanikały, drugie będą się tworzyły" - wyjaśniła Małgorzata Tomczuk.

W drugiej części nocy burze i opady deszczu przejdą na krańce zachodnie - od Pomorza przez ziemię lubuską po Dolny Śląsk. "Miejmy nadzieję, że te burze nie będą groźne" - zaznaczyła synoptyk. Opady prognozowane są do 20 litrów na mkw., a porywy wiatru mogą osiągnąć do 70 km/h.

W nocy najchłodniej będzie w dolinach górskich 17-18 stopni, na Pomorzu Zachodnim i na północnym wschodzie 18 stopni. W centrum kraju temperatura wyniesie 19-20 stopni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI