×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Protest rolników w Szczecinie. Rozbito tzw. Zielone Miasteczko

Autor: PAP 23 marca 2023 18:38

Protest rolników w Szczecinie. Rozbito tzw. Zielone Miasteczko Rozpoczął się protest rolników/ fot. farmer.pl

Rolnicy rozpoczęli w czwartek protest pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Domagają się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy. Protestujący rozbili tzw. Zielone Miasteczko.

Kilkadziesiąt maszyn rolniczych przyjechało w czwartek na Wały Chrobrego, przed siedzibę Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie uczestnicy protestu złożyli petycję na ręce wicewojewody zachodniopomorskiego Mateusza Wagemanna. "Wszystko zostanie przekazane premierowi oraz ministrowi rolnictwa" - zapewnił rolników wicewojewoda.

Protest rolników w Szczecinie

"Najważniejsza sprawa dla nas to zboże, które wjeżdża z Ukrainy" - mówił przewodniczący protestu rolników Stanisław Barna. "Chcemy doprowadzić do tego, aby były tzw. kaucje, później badania fitosanitarne. Zboże z Ukrainy nie powinno się znaleźć na naszym rynku i na unijnym, ponieważ nie spełnia norm unijnych" - ocenił.

Barna podkreślił zarazem, że protestujący rolnicy solidaryzują się z walczącą Ukrainą.

Jak przekazał PAP zastępca przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Edward Kosmal, postulaty dotyczą m.in. przeciwstawienia się wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu, wprowadzenia kaucji na importowane ze wschodu płody rolne, objęcia ich nadzorem oraz wsparcia rolników przy spłacie kredytów zaciąganych na działalność rolniczą.

"Wielu bardzo dobrym, młodym rolnikom grozi, że nie będą mieli za co spłacić kredytów, które pobrali m.in. na zakup ciągników" - przekazał Kosmal.

Podczas czwartkowej konferencji powiedział też, że protestujący domagają się wprowadzenia "tarczy antykryzysowej" dla rolnictwa na wzór tarczy dla przedsiębiorców, którą rząd wprowadził w czasie pandemii.

"Dzisiaj jesteśmy w takiej samej sytuacji, jak przez trzy lata były przedsiębiorstwa. Straciliśmy przez wojnę i te zarządzenia Komisji Unii Europejskiej miliardy złotych, które powinny trafić do naszych kieszeni" - przekazał Kosmal. "Miały być tworzone korytarze solidarnościowe, to zboże miało po prostu wyjechać. Tysiące samochodów ukraińskich wjeżdża przez przejścia graniczne, w dalszym ciągu płynie zboże i inne produkty" - dodał.

"Domagamy się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim" - powiedział Kosmal.

Przy sąsiadującej z Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie ul. Szczerbcowej uczestniczący w proteście rolnicy rozbili tzw. Zielone Miasteczko.

Za organizację protestu w Szczecinie odpowiada Zachodniopomorski Zespół Koordynacyjny Związków i Organizacji Rolniczych (ZZKiOR). Został on utworzony w oparciu o porozumienie zawarte 14 marca 2023 r. pomiędzy Zachodniopomorską Radę Wojewódzką NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Okręgowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Wojewódzkim Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI