Prognoza pogody na 4 i 5 październikaPAP - 04 października 2020 11:23


Jak informuje IMGW w Europie dominują niże z ośrodkami nad Wielką Brytanią i południową Szwecją, jedynie zachodnia Rosja i północna Skandynawia są pod wpływem wyżu. Polska jest w zasięgu niżu znad Anglii, z południowego zachodu na północny wschód przemieszcza się zokludowany front atmosferyczny. Przed frontem, z południa napływa bardzo ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, za frontem natomiast chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 989 hPa i zacznie rosnąć.W niedzielę w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie na zachodzie i w centrum. W pasie od Pomorza i Kujaw przez Ziemią Łódzką po Opolszczyznę oraz w Beskidach i Tatrach również burze. Prognozowana suma w czasie burz do 10 mm, na Pomorzu, Kujawach oraz zachodzie Mazowsza do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17 st.,18 st. na zachodzie do 22 st., 23 st. na wschodzie i w centrum. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, w czasie burz do 70 km/h, z kierunków południowych. Na obszarach podgórskich w Małopolsce i na Podkarpaciu porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 130 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko okresami na południowym wschodzie oraz na Pomorzu duże i tam przelotne opady deszczu. Na północy i wschodzie miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna 7 st. na obszarach podgórskich i 9 st., 10 st. miejscami w centrum oraz na południu do 12 st. na zachodzie i 14 st. nad Zatoką Gdańską. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W Sudetach wiatr w porywach początkowo 70 km/h, w ciągu nocy nasilający się do 100 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie oraz w centrum również burze. Prognozowana suma opadów do 10 mm, na wschodzie i w centrum do 15 - 20 mm. Temperatura maksymalna od 17 st., 19 st. na zachodzie do 22 st. na wschodzie kraju. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h, w Tatrach do 80 km/h, w Sudetach do 100 km/h.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże, późnym popołudniem rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu oraz możliwa burza, lokalnie z gradem. Suma opadów w burzy do 10 mm. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr umiarkowany i porywisty, stopniowo słabnący, południowy i południowo-zachodni.

W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna 10 st. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze, lokalnie z gradem. Suma opadów w burzach punktowo do 20 mm. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.