Prognoza pogody na 15 i 16 grudniaPAP - 15 grudnia 2019 10:28


Jak informuje IMGW przeważający obszar kontynentu jest pod wpływem wieloośrodkowego niżu z rejonu wysp Brytyjskich, któremu towarzyszą układy frontów atmosferycznych. Jedynie krańce wschodnie i południowe są w zasięgu wyżów. Polska jest w zatoce niżu znad Morza Północnego, w zasięgu oddziaływania układu frontów atmosferycznych. Napływa powietrze polarne morskie, przejściowo ciepłe.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 993 hPa i będzie rosnąć.

W niedzielę będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, a miejscami na północnym wschodzie i w górach także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich, około 7°C w centrum, na południowym wschodzie oraz nad morzem, do 11°C na południu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu, zachodzie i południu kraju dość silny, w całym kraju porywisty, południowy i południowo-zachodni. Miejscami na południu kraju wiatr w porywach do 65 km/h, nad morzem i na Podhalu do 80 km/h, w Beskidach do 100 km/h, w Bieszczadach do 110 km/h, w Tatrach do 120 km/h i w Sudetach do 130 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie i w centrum słabe opady deszczu, na Suwalszczyźnie także deszczu ze śniegiem a w Karpatach i Sudetach śniegu. Temperatura minimalna od 0°C do 5°C, lokalnie w kotlinach karpackich spadek temperatury do -1°C. Wiatr umiarkowany, na Podhalu i lokalnie na Pomorzu okresami dość silny, na wybrzeżu także silny, na północy i wschodzie kraju porywisty, południowo-zachodni. Na Podhalu wiatr w porywach do 65 km/h, nad morzem do 80 km/h, w Beskidach i Bieszczadach do 85 km/h, w Tatrach i Sudetach do 90 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami, głównie na południu kraju. Na północnym zachodzie i w Bieszczadach słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu, około 6°C w centrum, nad morzem oraz na Podhalu, do 11°C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, południowy i południowo-zachodni. Na Podkarpaciu porywy wiatru do 55 km/h, w Bieszczadach do 80 km/h.

W Warszawie w niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 7°C. Wiatr umiarkowany, wieczorem porywisty, południowo-zachodni i południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna 2°C. Wiatr umiarkowany, nad ranem słabnący, w pierwszej połowie nocy porywisty, południowo-zachodni. W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.