×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes i członkowie zarządu Grupy Producentów Rolnych z Cichoradza z zarzutami

Autor: PAP 21 grudnia 2021 14:47

Prezes i członkowie zarządu Grupy Producentów Rolnych z Cichoradza z zarzutami Prezes i członkowie zarządu Grupy Producentów Rolnych z Cichoradza z zarzutami/ fot. shutterstock

Prezes i dwóch członków zarządu Grupy Producentów Rolnych sp. z o.o. z Cichoradza usłyszeli zarzuty ws. oszustwa na szkodę kontrahentów spółki. Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu dotyczy szkód o łącznej wartości ok. 27 mln zł.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski powiedział PAP, że w tej sprawie zatrzymano w poniedziałek i doprowadzono do prokuratury prezesa spółki z Cichoradza oraz dwóch członków zarządu.

Zarzuty dla prezesa i członków zarządu Grupy Producentów Rolnych z Cichoradza

"Usłyszeli oni w prokuraturze zarzuty. Chodzi, po pierwsze, o niezgodne z prawem prowadzenie ksiąg rachunkowych. Po drugie, usłyszeli zarzut niegospodarności, na której skutek doszło do wyrządzenia szkody o łącznej wartości ok. 27 mln zł. Po trzecie, chodzi sprzeniewierzenie różnego rodzaju zbóż, które rolnicy oddawali na przechowanie w ramach umowy składu tej spółce" - powiedział we wtorek PAP prokurator Kukawski.

Dodał, że przesłuchiwani mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Jeden z nich składał wyjaśnienia, a dwóch odmówiło.

"Zostali zwolnieni do domów, a prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie 100 i 50 tysięcy złotych. Mają ponadto zakaz opuszczania kraju i zostali objęci policyjnym dozorem oraz zakazem kontaktowania się z określonymi osobami" - wyjaśnił rzecznik prasowy toruńskiej prokuratury.

Wierzytelności obejmują kwotę blisko 27 mln zł, przysługującą ok. 900 wierzycielom. Sprzeniewierzone mienie w postaci zbóż miało wartość ok. 170 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie trwało wiele miesięcy. Przesłuchano ok. 600 osób - świadków i pokrzywdzonych, a także zgromadzono obszerną dokumentację handlową.

"Kara za te czyny wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności" - wyjaśnił Kukawski.

Jak dowiedziała się PAP, w tej sprawie nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań.

"Wszystkiego w tej sprawie, wszystkich zastosowanych mechanizmów, jeszcze nie poznaliśmy" - dodał Kukawski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI