Poznano laureatów konkursu "Sołtys Roku"

Autor: PAP 13 lipca 2022 14:44

Poznano laureatów konkursu "Sołtys Roku" Prezydent i marszałek Senatu pogratulowali laureatom konkursu "Sołtys Roku"/ fot. shutterstock

Prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki pogratulowali w środę laureatom jubileuszowej, bo 20. edycji konkursu "Sołtys Roku". Podziękowali także za pomoc udzielaną przez mieszkańców wsi uchodźcom z Ukrainy. Tytułami "Sołtysa Roku 2021" wyróżniono 11 osób.

"Instytucja sołtysa to jeden z najstarszych przejawów samorządności na obszarach wiejskich. Sołtysi są tymi, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców i są w stanie najszybciej reagować na pilne potrzeby sąsiedzkiej wspólnoty. Są też gospodarzami, dzięki którym polskie wsie pięknieją i stają się miejscami, w których dobrze się żyje" - napisał prezydent Duda w liście do uczestników i organizatorów konkursu "Sołtys Roku", który odczytał b. minister rolnictwa, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.

Laureaci konkursu "Sołtys Roku"

Prezydent podziękował sołtysom za "zaangażowanie i troskę o dobro wspólne". Jak przy tym zaznaczył, "to jednocześnie troska o Polskę, bo nasza Ojczyzna składa się z małych ojczyzn: miast miasteczek i wsi".

"W tym roku dziękuję zwłaszcza za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wiem, że często właśnie dzięki staraniom sołtysów możliwe było przyjęcie uciekających przed wojną ukraińskich rodzin" - podkreślił Duda.

Także marszałek Grodzki, który uczestniczył w zorganizowanej w Senacie konferencji "25 lat odnowy wsi w Polsce" oraz finale konkursu, podziękował sołtysom za ich zaangażowanie i osiągnięcia, oceniając, że są "solą tej ziemi", a ich działalność jest bezcenna.

Grodzki podziękował również mieszkańcom wsi za to, że "obok mieszkańców dużych miast otworzyli swoje domy i serca dla nieszczęśliwych uchodźców z Ukrainy".

Laureatami konkursu "Sołtys Roku 2021" zostało 11 osób, wśród nich trzy kobiety. "Staramy się jak umiemy, jak możemy, jak potrafimy, tyle, ile mamy energii, żeby służyć naszym mieszkańcom. Ale tyle sołtys może, co wieś pomoże" - oświadczyła w imieniu wszystkich laureatów konkursu sołtyska Wólki Kozodawskiej Joanna Morawska.

Konferencję i finał konkursu zorganizowały senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów i redakcją "Gazety Sołeckiej". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI