×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Powstanie Małopolskie Centrum Winiarstwa

Autor: PAP 27 września 2020 14:52

Powstanie Małopolskie Centrum Winiarstwa Władze Tarnowa chcą utworzyć Małopolskie Centrum Winiarstwa/ fot. unsplash.com

Władze Tarnowa chcą utworzyć Małopolskie Centrum Winiarstwa, którego zadaniem będzie promocja turystyki winiarskiej. W ramach placówki miałaby także powstać winnica w miejskim Parku Sanguszków, nawiązująca do tradycji tamtejszej dawnej winnicy książęcej.

Jak oceniła zastępczyni prezydenta Tarnowa Agnieszka Kawa, ziemia tarnowska należy do najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w Małopolsce - w gminach ościennych gospodaruje ponad 40 winiarzy, którzy produkują i sprzedają swoje wina.

Zgodnie z zamierzeniami, jednym z zadań planowanego Małopolskiego Centrum Winiarstwa ma być wspieranie promocji i reklamy oferty enoturystycznej, czyli turystyki winiarskiej Małopolski, zwłaszcza regionu tarnowskiego, pod marką ENOTarnowskie.

"Ma to pokazać, że nie tylko mamy świetny mikroklimat, ale także kilkusetletnią tradycję w uprawie winorośli" - zaznaczyła przedstawicielka władz miasta.

Planowane centrum swoim zasięgiem obejmowałoby nie tylko na Tarnów, ale także okoliczne gminy Pleśna, Tuchów i Ciężkowice, gdzie od kilku lat działają winnice. Miasto ma w planach podjęcie wspólnych działań z tamtejszymi samorządami.

W ramach placówki miałaby powstać niewielka winnica w Parku Sanguszków w Tarnowie. "Chcemy odtworzyć dawną książęcą winnicę na terenach koło dawnego pałacu Sanguszków, bo to nawiązanie do tradycji. Sama winnica miałaby być prowadzona w systemie rolnictwa ekologicznego, jak dawniej" - zapowiedział Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

W winnicy nasadzone byłyby stare odmiany winorośli, które występowały w przeszłości na tych terenach.

W planach jest zaadaptowanie starego spichlerza, gdzie na stałe miałyby być ulokowane sale wystawowe, warsztaty, sala degustacyjna i winoteka. Fragment starego sadu zostałby przystosowany do odpoczynku. Nieopodal znajduje się też stodoła, która w planach ma być przerobiona na miejsce większych spotkań.

Koszt całego projektu szacowany jest na około 30 mln zł. Przygotowywany jest już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, województwo to jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Rożnowsko-Ciężkowickie na wschodzie regionu.

Według specjalistów gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, w regionie powstają również wina słodkie oraz musujące.

Siedem lat temu powstał Małopolski Szlak Winny, w ramach którego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI