Powstanie Bank Pszczół. Będzie pomagać w odbudowie wytrutych lub zniszczonych pasiek

Autor: www.wyborcza.pl / www.sadyogrody.pl 03 czerwca 2019 09:50

Powstanie Bank Pszczół. Będzie pomagać w odbudowie wytrutych lub zniszczonych pasiek fot. pixabay.com

W pasiece Rafała Szeli z Chmielnika zostało wytrutych 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Właściciel pasieki nie poddał się, dzięki pomocy internautów i innych pszczelarzy zamierza odbudować pasiekę i stworzyć pierwszy w Polsce Bank Pszczół, by za darmo pomagać w odbudowie innych wytrutych lub zniszczonych pasiek - podaje wyborcza.pl.

Padły pszczoły z 66 rodzin. Pan Rafał skontaktował się z właścicielem najbliższej, oddalonej o kilkaset metrów pasieki, ale on nie zauważył podobnych objawów. Średni zasięg lotu pszczół to 3 km, tak więc w przypadku oprysku pól objawy powinny pojawić się w większości pasiek. Wystąpiły tylko w jednej.

Straty w pasiece Rafała Szeli wyniosły ok. 100 tys. zł. Właściciel pasieki nie poddał się. Dzięki wsparciu innych pszczelarzy oraz wszystkich, których poruszyła jego historia, odbudowuje rodziny pszczele. Postanowił także utworzyć Bank Pszczeli. To rezerwa specjalnie hodowanych i selekcjonowanych owadów, które będą zawsze gotowe, by pomagać w odbudowie innych wytrutych lub zniszczonych pasiek. Początek nowej hodowli dały rodziny zakupione z pieniędzy zgromadzonych w ramach zbiórki.

Więcej na wyborcza.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI