Portugalia: Rekordowa sprzedaż roślin doniczkowych w czasie pandemii

Autor: PAP 27 kwietnia 2021 09:15

Portugalia: Rekordowa sprzedaż roślin doniczkowych w czasie pandemii W Portugalii w czasie pandemii przybyło osób kupujących kwiaty doniczkowe/ fot. shitterstock

W Portugalii w czasie pandemii Covid-19 przybyło osób kupujących kwiaty doniczkowe. Rekordowa sprzedaż notowana jest nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale również na prowincji.

Według Rity Osorio, współwłaścicielki agrogospodarstwa w miejscowości Ericeira, 40 km na północ od Lizbony, zarówno wśród mieszkańców bloków, jak i posiadaczy domów jednorodzinnych wzrosło zainteresowanie małymi uprawami w czasie pandemii.

W rozmowie z PAP Osorio stwierdziła, że o ile w przydomowych ogródkach, dotychczas opustoszałych, przybywa upraw pomidorów, papryki i fasolki szparagowej, to posiadacze mieszkań masowo kupują rośliny doniczkowe.

Zjawisko potwierdza stołeczny tygodnik "Expresso", według którego portugalskie stowarzyszenia producentów roślin doniczkowych informują o "rekordowej sprzedaży" na rynek krajowy. W porównaniu z najlepszym dotychczas rokiem 2019 nastąpił wzrost o 5 proc. Najlepszym segmentem okazały się nasiona bio, których sprzedaż online wzrosła aż o 400 proc.

Według Rity Azevedo z portugalskiej firmy hodowli roślin Viplant Oeiras w czasie pandemii pojawiło się duże zainteresowanie kupnem kwiatów doniczkowych wśród młodych osób. Nierzadko nabywają oni też rośliny aromatyczne, które pielęgnują w domowym zaciszu, m.in. rozmaryn i pietruszkę.

W ocenie portugalskich komentatorów nienotowane wcześniej zainteresowanie roślinami doniczkowymi może wynikać zarówno z obiegowych opinii o "oczyszczaniu przez kwiaty" powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, jak też z nasilającej się mody na zakup tej oferty w całej Europie.

"Portugalia jest coraz ważniejszym eksporterem tego typu produktów w Europie, gdzie nasila się ta moda. W 2020 r. nasz eksport wyniósł 107 mln euro, czyli o 10 proc. więcej niż w roku wcześniejszym" - wynika z najnowszego raportu Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Lizbonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI