×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Porozumienie o współpracy IPN oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Autor: PAP 16 marca 2021 13:48

Porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi we wtorek w Bydgoszczy podpisali prezes IPN Jarosław Szarek i wiceprzewodniczący NIKiDW Jan Krzysztof Ardanowski. Współpraca obejmie m.in. badania naukowe i organizację wydarzeń.

Uroczystość podpisania dokumentu odbyła się w 40. rocznicę strajku chłopskiego w siedzibie Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i zainaugurowała obchody rocznicowe Bydgoskiego Marca 1981.

"To dla mnie ważny moment, ponieważ całe swoje dorosłe życie jestem związany z polską wsią i jej tradycją. Powołany przeze mnie Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie ma być tą instytucją, która w sposób szczególny będzie zajmowała się szeroko rozumianą kulturą wsi, historią zarówno włościańską, chłopską, jak również ziemiańską, wpływem Kościoła na kształtowanie postaw polskiej wsi i wieloetnicznością na obszarach wsi" - powiedział Ardanowski, który jest też przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie.

Ardanowski podkreślił, że ważne jest, żeby NIKiDW współpracował ze wszystkimi podmiotami, które działają na rzecz upamiętnienia wszystkiego, co składa się na złożoną i skomplikowaną historię polskiej wsi. Zadeklarował, że NIKiDW będzie ściśle współpracował z IPN, a jednym z projektów jest skatalogowanie, napisanie biografii wszystkich rozpoznanych działaczy chłopskich z całej Polski.

"Pragnę podkreślić szczególną sympatię i więź z polską wsią pana prezydenta Andrzeja Dudy. Z dumą wspieram pana prezydenta, ciesząc się, że kontynuuje pewną myśl polityczną, społeczną pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zarówno wielki prezydent Kaczyński, jak również prezydent Duda bardzo mocno podkreślali historyczną rolę polskiej wsi, etosu patriotycznego na wsi, ruchu chłopskiego w tym wszystkim, co Polskę stanowi" - dodał Ardanowski.

Prezes IPN zwrócił uwagę, że porozumienie pomiędzy Instytutami, tak naprawdę jest już realizowane, a jego podpisanie jest już tylko formalnością.

Podkreślił, że dla IPN ważnym elementem narodowej pamięci jest historia polskiej wsi XX wieku, jej wkład w rozwój odrodzonej Rzeczpospolitej, opór w czasie drugiej wojny światowej i przeciwko komunizmowi, a także zmagania chłopów sprzed 40 lat o niezależną reprezentację.

"IPN o tym wszystkim pamięta i chce pamiętać, ale nie chce być na tej drodze sam. Chce budować wspólnotę pamięci z różnymi instytucjami. Ta historia nie jest zamknięta, tę historię trzeba przekazywać dalej" - mówił Szarek.

Współpraca pomiędzy IPN i NIKiDW obejmować będzie m.in.: prowadzenie kwerend i badań naukowych dotyczących obszarów wiejskich, organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i wystawienniczym, publikację prac naukowych i popularnonaukowych, kontakty ze szkołami rolniczymi, wzajemną promocję działań w mediach oraz umieszczenie odpowiednich informacji na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się w sali Bydgoskiego Marca 1981 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie rozgrała się druga, po strajku chłopskim, odsłona historycznych wydarzeń, nazwana później prowokacją bydgoską. Obecni byli m.in. wicewojewoda Józef Ramlau, przewodniczący Kolegium IPN Jan Polak i dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon.

Po podpisaniu dokumentu oficjalnie zaprezentowano tekę edukacyjną "O wieś polską wolną, niezależną, samorządną. Od PSL do NSZZ RI +Solidarność+ (1944-1989)". W ramach obchodów rocznicy strajku chłopskiego odprawiona została msza święta w kościele jezuitów i złożono kwiaty pod tablicą na gmachu dawnego WK ZSL, upamiętniającą strajk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI