Według prognozy pogody przygotowanej przez Szymona Ogórka, synoptyka Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek do Polski powrócą temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.

Upały i burze nad Polską

"W całym kraju będzie słonecznie i bez opadów. Wzrost zachmurzenia przewidywany jest dopiero wieczorem na krańcach zachodnich i północno-zachodnich. Do Polski napłynie cieplejsze powietrze i ponownie miejscami będzie upalnie. Najchłodniejszym miejscem będą Suwałki z temperaturą 24 stopni Celsjusza. W centrum kraju spodziewamy się 29 stopni, a na krańcach zachodnich do 34 stopni. Na wschodzie kraju wiatr będzie słaby, na zachodzie okresami umiarkowany" - powiedział Szymon Ogórek.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie stopniową zmianę pogody. Od zachodu nad Polską pojawi się front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami. Do końca nocy obejmie swoim zasięgiem całą zachodnią połowę kraju. Na wschodzie nadal pogodnie i bez opadów. Najwięcej deszczu spadnie w rejonie Kotliny Kłodzkiej, gdzie na metr kwadratowy może spaść do 20 litrów deszczu. Na pozostałym obszarze, w burzach prognozowane są opady do 10 litrów na metr kwadratowy. W czasie burz wiatr może w porywach dochodzić do 65 km/h. Temperatura minimalna wyniesie 14 stopni Celsjusza w Suwałkach, 17 stopni w centrum i 19 na zachodzie.